حساسیت و عفونت اطراف ناخن

به گزارش وبلاگ دلگرمی، پدیکور یا آرایش ناخن های پا، کاری است که معمولا خانم ها برای زیبایی ناخن های پای خود انجام می دهند. در پدیکور از رنگ ها، لاک ها و مواد شیمیایی مختلفی استفاده می گردد و موقع پاک کردن رنگ ها هم حلال های شیمیایی ویژه ای به کار می رود.

حساسیت و عفونت اطراف ناخن

حساسیت و عفونت اطراف ناخن

نویسنده:دکتر عباس زمانیان، متخصص پوست و مو

پدیکور یا آرایش ناخن های پا، کاری است که معمولا خانم ها برای زیبایی ناخن های پای خود انجام می دهند. در پدیکور از رنگ ها، لاک ها و مواد شیمیایی مختلفی استفاده می گردد و موقع پاک کردن رنگ ها هم حلال های شیمیایی ویژه ای به کار می رود.

متاسفانه کاربرد وسایل و مواد برای آرایش ناخن معمولا باعث عقب راندن و آسیب به پوسته های چسبیده به ابتدای صفحه ناخن که کوتیکول نام دارد، می گردد. کوتیکول نقش محافظ ناخن را بر عهده دارد و بنابراین طبیعی است که این امر می تواند موجب عوارضی برای ناخن گردد؛ بعضی از رایج ترین این عوارض عبارتند از:

پارونیشیا یا التهاب چین های اطراف ناخن: این عارضه گاهی با درد همراه است و می تواند به صورت حاد یا مزمن ایجاد گردد. علت آن، آسیب به کوتیکول ناخن و نفوذ میکروب ها از جمله باکتری ها، قارچ و ویروس در زیر چین های اطراف ناخن و به وجود آمدن عفونت است که اگر مورد درمان و توجه قرار نگیرد، علاوه بر ترشحات چرکی و دردی که ممکن است ایجاد کند، می تواند موجب تغییر شکل و افتادن ناخن هم بگردد. در موارد شدید و طولانی شدن عفونت هم ممکن است خطرات جدی تری فرد را تهدید کند. به همین علت، متخصصان پوست و مو توصیه می نمایند از کندن کوتیکول ناخن پرهیز گردد تا جلوی عوارض احتمالی آن گرفته گردد. در غیر این صورت، باید به پزشک مراجعه و دستورات درمانی اجرا گردد.

عفونت اطراف ناخن:

استفاده از لوازم فلزی و مواد شیمیایی و همین طور چسب ها و حلال ها می تواند باعث شنمایندگی و پوسته پوسته شدن ناخن ها و حتی جدا شدن ناخن از بستر خود گردد و از طرفی هم می تواند باعث واکنش های حساسیتی در اطراف ناخن گردد. علامت واکنش های حساسیتی یا اگزمای آلرژیک به شکل تورم، قرمزی و خارش بروز می نماید و گاهی همراه ترشح است و عفونت هم ممکن است به آن اضافه گردد. در این صورت، ضروری است برای درمان به پزشک مراجعه و از به کارگیری مجدد این مواد خودداری کنید.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون

به "حساسیت و عفونت اطراف ناخن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت و عفونت اطراف ناخن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید