خرافات درباره کفتار چطور آن را در معرض انقراض قرار داده است؟!

به گزارش وبلاگ دلگرمی، یک کارشناس حیات وحش گفت: افراد خرافاتی فکر می نمایند که به همراه داشتن ناموس کفتار سبب وفاداری مرد به همسرش می گردد! متأسفانه این ادعا ها کاملاً غیرعلمی و بی اساس است و تنها باعث کسب عایدی افراد سودجو از ناآگاهی مردم می گردد.

خرافات درباره کفتار چطور آن را در معرض انقراض قرار داده است؟!

به گزارش تسنیم، کفتار یکی از گونه های جانوری است که مانند بسیاری دیگر از گونه ها از گزند انسان در امان نمانده و متأسفانه خرافات و ادعا های غیرعلمی باعث کاهش جمعیت این گونه ارزشمند حیات وحش کشور شده است. در کنار این خرافات و تفکرات بیمار، جاده سازی و تصادفات جاده ای نیز از دیگر تهدیدات کفتار محسوب می شوند.

در رابطه با این موضوع، مهدی زارع خورمیزی کارشناس حیات وحش اظهار کرد: از 4 گونه کفتاری که در دنیا وجود دارد، در ایران، گونه کفتار راه راه را داریم و این گونه تنها عضو خانواده کفتارسانان در کشور ماست. پراکنش کفتار راه راه در قاره آسیا و آفریقاست و این گونه در بیشتر نواحی خشک و بیابانی کشور ما یافت می گردد.

وی ادامه داد: این گونه، همه چیزخوار است، اما تغذیه آن بیشتر از لاشه هاست. این لاشه ها می تواند لاشه حیوان تلف شده، حیوانات اهلی کنار مرغداری یا دامداری ها یا لاشه حیواناتی باشد که بر اثر تصادفات جاده ای تلف شده اند؛ البته گزارشاتی از تغذیه کفتار از میوه ها به ویژه هندوانه و خربزه نیز موجود است! در نتیجه این نوع تغذیه، به این موضوع پی می بریم که کفتار راه راه لاشه خوار است و شکارچی نیست.

این کارشناس حیات وحش اضافه نمود: لاشه خواری کفتار باعث حذف اجساد حیوانات از طبیعت شده و این موضوع به جلوگیری از پراکندگی یا شیوع بیماری حیات وحش در زیستگاه ها یاری می نماید؛ به همین علت است که به کفتار لقب رفتگر طبیعت را داده اند. کفتار حیوانی ترسو است و هنگامی که می ترسد، مو های بدنش سیخ می گردد؛ این حیوان معمولاً به شکل انفرادی و در زمان تاریکی هوا مشاهده می گردد.

زارع خورمیزی توضیح داد: این حیوان به انسان کاری ندارد و برخلاف اینکه بسیاری از مردم فکر می نمایند که کفتار به انسان حمله می نماید، گزارشی از حمله کفتار به انسان ثبت نشده است؛ کفتار از نزدیک شدن به محیط هایی که امکان حضور انسان باشد، ترس دارد و به همین علت گزارشی از حمله کفتار به دام اهلی زنده نیز وجود ندارد مگر اینکه حیوانی از گله جا بماند و در آن صورت ممکن است کفتار به آن حمله کند.

وی با بیان اینکه کفتار راه راه ذاتاً شکار کردن را بلد نیست، گفت: متأسفانه دامداران به علت اینکه تصور می نمایند کفتار به دام آن ها حمله می نماید، با استفاده از طعمه مسموم سبب کشتار کفتار ها می شوند.

این متخصص اکولوژی در مورد تهدیدات این گونه بیان نمود: کفتار دشمن خاصی در طبیعت ندارد، اما متأسفانه تعارضات انسانی از جمله تصادفات جاده ای به عنوان اصلی ترین تهدید این گونه، طعمه مسموم، شکار به وسیله چوپانان، دامداران و افراد محلی و بعلاوه افراد سودجو و خرافاتی سبب کاهش جمعیت این گونه در کشور ما شده اند.

زارع خورمیزی به نقش خرافات در کشتار کفتار اشاره نمود و گفت: متأسفانه خرافات و تصورات ذهنی که در رابطه با اندام کفتار ماده که به آن ناموس کفتار می گویند، وجود دارد سبب شده تا افراد سودجو برای به دست آوردن این اندام، کفتار را بکشند! تصور این افراد ناآگاه این است که به همراه داشتن این عضو از کفتار سبب وفاداری مرد به همسرش می گردد و پیوند های زناشویی را بهبود می بخشد! متأسفانه این ادعا ها کاملاً غیرعلمی و بی اساس است و تنها باعث کسب عایدی افراد سودجو از ناآگاهی مردم می گردد.

وی اضافه نمود: متأسفانه افراد مختلفی به واسطه دسترسی من به حیات وحش و گونه کفتار از من درخواست داشته اند تا در این خرافات شریک شوم که به آن ها گفتم اگر قرار بود اندام کفتار شانس به همراه داشته باشد، خود حیوان دائماً بر اثر تصادفات جاده ای تلف نمی شد!

این کارشناس حیات وحش شرح داد: متأسفانه چنین خرافاتی در رابطه با لانه خفاش، صفرای روباه، قلم گورخر، چشم آهو و مهره مار نیز وجود دارد؛ جالب اینجاست که لانه خفاش در صورتی مطرح می گردد که خفاش اصلاً لانه ندارد و در غار ها یا لابه لای صخره ها زندگی می نماید.

زارع خورمیزی اظهار کرد: متأسفانه شرایط جمعیت کفتار در کشور ما خوب نیست و شیب جمعیت آن کاهش شدید را نشان می دهد. کفتار ترسو است، شکارچی نیست و به انسان آسیب نمی زند و خرافات مربوط به آن هم غیرواقعی است که در رابطه با این موارد باید به مردم اطلاع رسانی گردد؛ شرایط جاده ها نیز باید تغییر کند، باید در مناطقی که ضروری است روگذر یا زیرگذر بسازیم یا فنس کشی کنیم و از تجربیات پیروز سایر کشور ها استفاده کنیم.

وی اعلام کرد: کفتار نقش بسیار مهمی در زیست بوم دارد و حیف است که این گونه ارزشمند در حیات وحش کشور ما منقرض گردد.

منبع: فرارو

به "خرافات درباره کفتار چطور آن را در معرض انقراض قرار داده است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرافات درباره کفتار چطور آن را در معرض انقراض قرار داده است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید