وقت خداحافظی با پوشک

به گزارش وبلاگ دلگرمی، یکی از دغدغه های والدین جوانی که مدت زمانی از تولد فرزندشان گذشته این است که چگونه می توانند فرزندشان را از پوشک بگیرند. اشتباه در کم و کیف و وارد شدن فشارهای جسمی و عاطفی در این مرحله به کودک، در آینده منجر به بروز مسائل جبران ناپذیری خواهد شد.

وقت خداحافظی با پوشک

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از تبیان ،یکی از نکاتی که در بحث تربیت کودک مطرح می گردد این است که در هر مرحله ای به آمادگی های روحی و جسمانی بچه ها توجه داشته باشیم و بدانیم هر کودک به لحاظ فیزیولوژیکی و روانی با بقیه متفاوت است و نمی توان آن ها را با یکدیگر مقایسه کرد.

در بحث از پوشک دریافت بچه ها نیز باید به آمادگی او برای این کار توجه کرد. اگر آمادگی را در کودکتان مشاهده کردید، بسم الله بگویید و به طور جدی، با مدیریت صحیح کار را آغاز کنید. حواستان باشد اگر کودکتان هنوز آمادگی این مرحله را ندارد، هیچگاه تحت تأثیر سایر اطرافیان در آغاز این آموزش عجله ننموده و او را تحت فشار قرار ندهید. می توانید با یک برنامه ریزی درست در قالب بازی، قصه و با صحبت کردن این نشانه ها را در او ایجاد کنید.

از آموزش هایی مثل از پوشک دریافت، جداکردن محل خواب، خداحافظی با پستانک و شیشه شیر، رفتن به مهدکودک و ... به طور همزمان خودداری نموده و بین آن ها حداقل دو ماه فاصله زمانی داشته باشد

فراموش نکنیم که بچه ها با هم متفاوتند؛ ممکن است کودکی کمی قبل از دو سالگی و کودک دیگر پس از سه سالگی این توانایی را به دست بیاورد. توجه داشته باشید اشتباه در انتخاب زمان مناسب و در نتیجه وارد شدن فشارهای جسمی و عاطفی به کودک در آینده منجر به بروز مسائل جبران ناپذیری خواهد شد. تشخیص آمادگی کودک برای این مرحله احتیاجمند دانستن مسائلی است که تبیان در تبادل نظر با کارشناسان به آن می پردازد.

نشانه های آمادگی کودک برای جدا شدن از پوشک

وجود تمام این نشانه ها برای آغاز آموزش، الزامی نیست. برخی بچه ها، ممکن است چند علامت را هرگز نشان ندهند:

- کودک خیلی به تمیز کردن وسایل علاقه نشان می دهد. مثلاً دستمال دست می گیرد و همه جا را تمیز می نماید.

- با خودش، عروسک یا اسباب بازی هایش بازی رفتن به دستشویی را انجام می دهد.

- فرق بین پوشک خشک و خیس را می فهمد. این را می توانید این گونه آزمایش کنید: از او سوال کنید آیا پوشک خود را خیس نموده و باید عوض گردد؟ اگر درست جواب داد یعنی فرق خیس و خشک را می فهمد.

- موقعی که می خواهد پوشکش را کثیف کند به شما خبر می دهد.

- می تواند لباس هایش را خودش بپوشد.

- از شما می خواهد پوشک خیس شده اش را عوض کنید.

- از کثیف یا خیس بودن پوشک احساس ناراحتی می نماید.

- نسبت به پوشک بی علاقه شده و تمایل دارد آن را در زمانی که خیس یا کثیف است باز کند.

- کودک دستورات شما را اجرا می نماید مثل کتاب را بیاور، این وسیله را ببر.

- قادر به نشستن و بلند شدن از روی لگن است و از اینکه روی لگن بنشیند استقبال می نماید.

- حداقل پوشک را تا 2 ساعت پس از تعویض خشک نگه می دارد، این نشان می دهد ظرفیت مثانه اش افزایش پیدا نموده است.

- حین راه رفتن یا دویدن می تواند تعادلش را حفظ نموده و زود به زود زمین نمی خورد.

- حداقل می تواند 2 تا 5 دقیقه یک جا آرام بنشیند.

- حین مدفوع کردن حالت خاصی دارد. مثلاً خیلی از بچه ها موقعی که می خواهند در پوشکشان مدفوع نمایند، یک گوشه خلوت می فرایند.

- کودک به تقلید کردن از دیگران علاقمند است. مثلا دوست دارد مثل شما مسواک بزند، با لپ تاپ کار کند و در خصوص انجام کارهای خودش، احساس استقلال می نماید.

نکته مهم این است که از آموزش هایی مثل از پوشک دریافت، جداکردن محل خواب، خداحافظی با پستانک و شیشه شیر، رفتن به مهدکودک و ... به طور همزمان خودداری نموده و بین آن ها حداقل دو ماه فاصله زمانی داشته باشد.

والدین هم باید آمادگی داشته باشند

بحث آمادگی تنها به بچه ها ختم نمی گردد. والدین هم باید آمادگی و حوصله آغاز این کار را داشته باشند. آن ها باید زمانی را برای آموزش دستشویی رفتن به کودک اختصاص دهند که سر حال بوده و استرس نداشته باشند. این را هم باید بدانند که ممکن است در این مرحله از چند روز تا چند ماه درگیر باشند که روزهای اول به مراتب سخت تر و مهم تر است. بنابراین زمانی را باید انتخاب نمایند که مطمئن هستند می توانند به طور جدی و با مدیریت صحیح کار را پیش ببرند.

وسایل مورد احتیاج برای آموزش

قبل از آغاز جدی آموزش دستشویی رفتن، داشتن این وسایل به آرامش و موفقیت شما و فرزندتان در این مرحله بسیار یاری خواهد نمود.

- لباس مناسب: شلوارهای کمرکشی، شلوارهای بدون پیشبند و ساده، نخی و راحت. شلوارهای لی یا کتان تنگ، که پوشیدن و درآوردن آن برای کودک سخت (نشدنی) و برای شما، با توجه به عجله کودک، زمان بر است را کنار بگذارید. تعدادی لباس زیر نخی مناسب تهیه کنید. شورت هایی که قسمت حلقه های دور پا کش مناسبی دارند، انتخاب های بهتری هستند. چون میان پای کودک جمع نمی شوند. همچنین اگر هنوز کودک کنترل مدفوع را یاد نگرفته باشد، باعث میگردد، مدفوع از شورت او بیرون نریزد.

- لگن: ممکن است کودکی در ابتدا تمایلی به نشستن روی لگن مخصوص دستشویی کودک نشان ندهد، در این صورت می توانید تبدیل توالت فرنگی تهیه کنید. نشستن طولانی روی پا، برای بچه ها در ابتدا کار راحتی نیست و ممکن است سختی کار، باعث خودداری از دفع مدفوع و در نتیجه یبوست گردد. انتخاب لگن های قابل حمل، سبک، ساده و با سلیقه کودک، کار را راحت تر می نماید.

در فرایند از پوشک دریافت، اگر کودک یک وقتی کار خرابی کرد به او استرس وارد ننموده و او را تنبیه نکنید. فقط سعی کنید به طرق مختلف توالت رفتن را به او یادآور شوید

- شورت آموزشی: شورت های آموزشی با مدل های مختلفی در داروخانه ها یا سیسمونی فروشی ها قابل خرید هستند. معمولا این شورت ها جای پوشک را نمی گیرند و برخی از آن ها حتی ادرار را هم نگه نمی دارند. حسن استفاده از شورت آموزشی با جنس مناسب، برای استفاده در مدت زمانی طولانی مثل سفر است.

- مایع دستشویی مخصوص بچه ها یا مایعی که ظرف آن برای کودک جذاب باشد و به راحتی از آن استفاده کند.

- کیسه پلاستیکی برای گذاشتن لباس های خیس کودک در کیف.

- دستکش یک بار مصرف برای مواقع ضروری مثل تعویض لباس نجس شده کودک، زمانی که آب در اختیار ندارید.

- یک لگن و چندین دستمال که آب را خوب جذب کند و همچنین یک شلنگ بلند و یا آفتابه می توانند در مواقعی که کودک جایی را نجس کرد به شما یاری کند.

بچه را شرطی کنید

هر کاری برای دریافت نتیجه بهتر مقدماتی را لازم دارد. دکتر خراسانی در این رابطه می گوید: پوشک دریافت بچه ها احتیاج به مقدمات دارد و نمی گردد یک دفعه از سن 2 یا 3 سالگی آغاز کنیم. چه طور برای از شیر دریافت بچه ها از 7-8 ماهگی آغاز به دادن غذای یاریی به او می گردد تا معده بچه یواش یواش برای غذا خوردن آماده گردد و یکدفعه او را از شیر نمی گیرند. در پوشک دریافت کودک هم باید مقدماتی را مدنظر داشت. این مقدمات را می توان از 5-6 ماهگی آغاز و با فراهم کردن یک فضای لذت بخش او را به این امر تشویق کرد. کم کم می توان از زمانی که آمادگی کودک را متوجه شدیم، قاعده شرطی کردن را اجرا کنیم. مثلاً روزی سه چهار بار او را به دستشویی ببریم. اگر دستشویی کرد با بوس و نوازش تشویقش کنیم و اگر نه، رهایش نموده و اذیتش نکنیم.

تشویق کنید و جایزه بدهید

دکتر الهام مصطفوی، روانشناس بالینی در رابطه با آغاز مرحله از پوشک دریافت فرزند می گوید: بهتر است طی یک ارزیابی یک هفته ای شرایط فرزندتان و زمان تقریبی احتیاج او به دفع ادرار را به دست بیاورید. برای گفتن دستشویی داشتن قبل از دفع و رفتن به دستشویی جایزه های مادی مثل بستنی، لواشک و شکلات بدهید. راه دیگر دادن امتیاز بابت هر بار دستشویی رفتن است. بعد این امتیازها را جمع کنید؛ مثلاً با هر ده امتیاز تشویقش کنید. بهتر است در ابتدا جوایز مادی و بدون فاصله باشد و کم کم از روش اقتصاد ژتونی(امتیاز دهی) بهره ببرید.

استرس وارد نکنید

استرس ها را به حداقل برسانید. اگر کودک دیگری به جهان آمده، یا مادر به تازگی سر کار رفته یا مریض احوال و یا باردار است، یعنی شرایط مناسبی برای آغاز نیست. در فرایند از پوشک دریافت، اگر کودک یک وقتی کار خرابی کرد به او استرس وارد ننموده و او را تنبیه نکنید. فقط سعی کنید به طرق مختلف توالت رفتن را به او یادآور شوید. در این مدت می توانید از لباس های راحت و البته کهنه تر بهره ببرید که اگر کثیف شد خیلی ناراحت و عصبانی نشوید.

نترسید، کار را متوقف کنید

اگر در ابتدا یا میانه راه دیدید کودک همکاری نمی نماید و اعصاب خودش و شما را به هم می ریزد، نشانه این است که آمادگی ندارد. کار را قطع کنید و بعد از چند هفته یا چند ماه دیگر دوباره امتحان کنید. به گفته پزشکان اطفال، اضطراب های ناشی از زمان از پوشک دریافت بچه در ناخوداگاه آن ها اثر گذاشته و می تواند آن ها را برای همواره به افراد مضطربی تبدیل نموده و حتی در خیلی موارد آن ها را درگیر یبوست های جدی و شدید کند.

از همان ابتدا پوشک نکنید

اگر مبنای ذهنی والدین، خداحافظی کامل با پوشک باشد و تنها زمان مجاز استفاده از آن، زمان درخواست خود کودک باشد، فرایند خداحافظی بهتر و سریع تر طی خواهد شد. اما اگر والدین بنا به صلاحدید خود، هر بار که احساس نگرانی نمایند، با وجود آغاز آموزش با نظر شخصی خودشان، کودک را پوشک نمایند، ممکن است در فرایند آموزش تأثیر منفی بگذارد.

به گفته پزشکان اطفال، اضطراب های ناشی از زمان از پوشک دریافت بچه در ناخوداگاه آن ها اثر گذاشته و می تواند آن ها را برای همواره به افراد مضطربی تبدیل نموده و حتی در خیلی موارد آن ها را درگیر یبوست های جدی و شدید کند.

یاری مربی مهدکودک که روانشناسی کودک خوانده است، در رابطه با آغاز از پوشک دریافت کودک می گوید: اگر والدین قصد از پوشک دریافت کودک را دارند، از همان ابتدا، حتی آن دو روز که می خواهند به شکل امتحانی اوضاع و شرایط را بسنجند هم کودک را پوشک ننمایند. در ابتدا با فاصله زمانی کم کودک را دستشویی ببرند و در عرض چند روز فاصله های دستشویی رفتن بیشتر گردد. هدف این است که بچه سبکی بدون پوشک را تجربه نموده و حتی اگر یک بار هم خودش را خیس کرد، آن خیسی را متوجه گردد. این طوری تفاوت را بیشتر می فهمد.

منبع: جام جم آنلاین

به "وقت خداحافظی با پوشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقت خداحافظی با پوشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید