کرونا احتمال انسداد عروق مغز را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، آنالیز دقیق مبتلایان به کووید 19 نشان می دهد ویروس جدید کرونا احتمال بروز لخته و انسداد عروق خونی مغز را افزایش می دهد؛ از این رو، به پزشکان توصیه می گردد بیماران را از نظر پروتئین های عامل انعقاد خون مورد آنالیز قرار دهند.

کرونا احتمال انسداد عروق مغز را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ دلگرمی از ایرنا، بر اساس یافته های محققان بیمارستان ملی عصب شناسی و جراحی مغز و اعصاب لندن، بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا باید از نظر پروتئینی به نام D-dimer مورد آنالیز قرار گیرند.

این پروتئین احتمال ایجاد لخته در خون را افزایش می دهد. در صورت مشاهده این پروتئین باید درمان های ضدانعقادی به سرعت شروع شوند تا احتمال سکته مغزی یا ایجاد لخته در عروق خونی دیگر بدن کاهش یابد.

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها به وجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می گردد و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند.

حدود 85 درصد از تمام موارد سکته های مغزی بر اثر انسداد یک شریان مغزی با یک لخته خون ایجاد می گردد که به آن سکته مغزی ایسکمیک گفته می گردد. گاهی نیز سکته مغزی هموراژیک (خونریزی) است که در اثر پارگی عروق مغزی ایجاد می گردد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر 2019 در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین گفت. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از 150 کشور و منطقه را درگیر نموده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "کرونا احتمال انسداد عروق مغز را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا احتمال انسداد عروق مغز را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید