5 میلیون ایرانی دیابت نوع 2 دارند، اهمیت درمان بیمار محور

به گزارش وبلاگ دلگرمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اهمیت رویکرد بیمارمحور در درمان دیابت، گفت: حدود 5 میلیون ایرانی مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

5 میلیون ایرانی دیابت نوع 2 دارند، اهمیت درمان بیمار محور

به گزارش وبلاگ دلگرمی ، علیرضا استقامتی رئیس هیئت مدیره انجمن دیابت گابریک، همزمان با برگزاری وبینار رویکردهای بیمار محور در مدیریت دیابت و چاقی که با حضور اساتید برجسته غدد درون ریز و متابولیسم و تغذیه کشور جهت ارائه راهکارهای بهبود تبعیت از درمان در این حوزه برگزار شد، گفت: دیابت یک بیماری مزمن است که یک عمر با فرد همراه بوده و بنابراین مراقبت دائمی جهت کنترل بیماری، توسط خود بیمار بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه بیمار باید نحوه تزریق انسولین و استفاده از مواد غذایی مناسب را جهت کنترل بیماری خود آموزش ببیند، گفت: اگر بیمار فقط بخواهد بر اساس دستور پزشک عمل کند و خودش جهت کنترل بیماری در کنار پزشک گام برندارد، موفقیت در درمان حاصل نخواهد شد.

استقامتی در ادامه با اشاره به اینکه کنترل دیابت نیاز به مراقبت دائمی توسط بیمار دارد، گفت: به طور کلی رویکرد در درمان این بیماری مزمن، بیمارمحوری است. همچنین درمان دیابت باید توسط تیمی از پزشکان غدد، تغذیه، داخلی، روان شناس و…، انجام گیرد و در درمان بیمار توجه به فرهنگ، سطح سواد اقتصادی و اجتماعی آن نیز مورد توجه قرار گیرد. چرا که به طور مثال رژیم غذایی در مناطق شمال و جنوب کشور یکسان نیست و تغذیه افراد نیز به طور مثال در استان سیستان و بلوچستان با آذربایجان غربی تفاوت دارد.

وی ادامه داد: همچنین رژیم غذایی در افراد با سنین مختلف و با وزن های متفاوت به هیچ عنوان یکسان نیست و باید شرایط و ابعاد مختلفی در بیمار جهت درمان مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین نمی توان یک نسخه واحد برای همه بیماران مبتلا به دیابت داشت و هر بیمار باید از رژیم غذایی مناسب و متناسب با شرایط خود استفاده کند؛ لذا رویکرد بیمار محور حائز اهمیت است و بیماران علاوه بر انجام دستورات تیم معالج و پزشک خود باید در جهت درمان خود قدم های لازم را برداشته و نقش مؤثری در درمان ایفا کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یادآور شد: بر اساس بررسی های به عمل آمده حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت نوع دو هستند، ولی در مورد مبتلایان به دیابت نوع یک، آمار دقیقی وجود ندارد ولی برآورد می شود که 150 هزار تا 200 هزار نفر مبتلا به دیابت نوع یک باشند.

استقامتی با اشاره به اینکه آموزش به بیماران مبتلا به دیابت و همه مردم جهت پیشگیری از ابتلاء به این بیماری باید مداوم باشد، گفت: بسیاری از افراد آموزش ها را جدی نمی گیرند و به نظرم آموزش ها باید به صورتی باشد که سبب تغییر رفتار و نگرش در افراد باشد و همچنین آموزش ها باید به صورت یکسان و استاندارد، ارائه شود و سند ملی استاندارد برای محتوای آموزشی به تدوین برسد.

منبع: جام جم آنلاین

به "5 میلیون ایرانی دیابت نوع 2 دارند، اهمیت درمان بیمار محور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 میلیون ایرانی دیابت نوع 2 دارند، اهمیت درمان بیمار محور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید