بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، از اوایل سال 2023 شیوع یک بیماری به اسمتب طوطی جریان ساز شد و سازمان جهانی بهداشت(WHO) چند روز گذشته اعلام کرد که شیوع مرگبار بیماری تب طوطی بر زندگی مردم در چندین کشور اروپایی تأثیر گذاشته و مرگ پنج بیمار را نیز تا به امروز به همراه داشته است.

بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟

دکتر مینو محرز - متخصص بیماری های غفونی در گفت وگو با ایسنا درباره این موضوع اظهار کرد: بیماری تب طوطی چندین سال است که وجود دارد و یک بیماری نو نیست، اما چندان شایع نبوده است. این بیماری از مدفوع پرنده و تنفس غبار ترشحات پرنده آلوده به انسان منتقل می شود.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری همچون ذات الریه بروز پیدا می کند، گفت: در برخی مواقع شاید به صورت ذات الریه بسیار شدید نیز باشد، اما با گذشت دوره آن، بیماری بهبود می یابد و با تشخیص درست و به هنگام، درمان به خوبی صورت می گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری با تجویز و مصرف آنتی بیویک بهبود می یابد ولی به دلیل خاص بودن آن که از پرندگان منتقل می شود ممکن است به آنتی بیوتیک خاص تری نسبت به سایر ذات الریه ها نیاز داشته باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید براینکه تشخیص بیماری تب طوطی چندان راحت نیست، اظهار کرد: رصد این بیماری که چندان شایع نیست را هر آزمایشگاهی نمی تواند انجام دهد و در سازمان های خاصی همچون انستیتوپاستور ایران و یا دانشکده بهداست انجام می شود.

محرز در پایان تاکید کرد: در حال حاضر این بیماری مسئله نگران کننده ای نیست، مگر اینکه نو و قوی باشد؛ در غیر این صورت چندین سال است که وجود دارد و راه درمانی آن نیز معین است.

منبع: گردشبان

به "بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید