تفاوت میلگرد و مفتول چیست؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، تفاوت میلگرد و مفتول را می دانید؟ کاربرد این دو در بسیاری از مواقع مشابه است و برای همین، گاهی به اشتباه تفاوتی میان آنها قائل نمی شوند. به رغم وجود شباهت هایی، میلگرد با مفتول فرق دارد و ضمن اینکه هر دو از مقاطع فولادی، آن هم از نوع پرکاربرد به شمار می روندف اما از نظر ساختار و شیوه قرارگیری در بخش های مختلف پروژه با هم تفاوت دارند.

تفاوت میلگرد و مفتول چیست؟

کاربری این دو، بنا به سطح مقاومتشان در برابر فشارهای خمشی و برشی متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه سازوکار درگیری شان با بتن و مراحل نصب و استفاده شان در سازه ها هم با یکدیگر فرق دارد. قیمت انواع میلگرد برای مثال قیمت میلگرد اصفهان هم با انواع مختلف مفتول فرق دارد. در این مقاله با هریک آشنا می شوید و تفاوت هایشان را می شناسید.

میلگرد چیست؟

میلگرد از آن مقاطع فولادی پرکاربرد برای تقویت و ارتقای مقاومت کششی بتن هاست. برای افزایش استحکام بتن، مجموعه ای از میلگردها را به هم جوش داده و در آن قرار می دهند. شبکه های میلگرد درون بتن ها باعث چسبیدن آنها به مجموعه میلگردهای درونشان می شوند. پیوند میان بتن و میلگرد به تقویت مقاومت بتن یاری می نماید. ضریب انبساط حرارتی میلگرد و بتن به هم نزدیک است و با انبساط یا انقباض بتن، فشاری را که به آن تحمیل می گردد به میلگرد منتقل می نماید. این سازوکار مانع از تغییر شکل، ساختار و بافت بتن می گردد.

در یک دسته بندی کلی، میلگردهای موجود در بازار را می توان در انواع زیر قرار داد:

 • میلگرد اروپایی؛
 • میلگرد گالوانیزه؛
 • میلگرد سیاه؛
 • میلگرد با روکش اپوکسی.

مفتول چیست؟

برای شناخت تفاوت میلگرد و مفتول باید با دومی هم آشنا باشید. مفتول چیست؟ مفتول هم مقطعی فولادی است که شبکه ای از آن می تواند از سازه های بتنی در مقابل کشش مراقبت کند و استحکامش را بالا ببرد. شبکه های مفتولی روی دال بتنی یا شبکه های میلگرد نصب می شوند. این شبکه ها امکان اتصال به بتن را بیشتر می نمایند. شاید فکر کنید که تفاوت آنچنانی میان میلگرد و مفتول وجود ندارد. باید بگوییم که درست است، هردو در ظاهر عملکرد یکسانی دارند اما مفتول ها کارنمودهای دیگری از جمله جلوگیری از نفوذ آب و ممانعت از حرکت لایه های بتنی زیر خود را هم برعهده دارند.

تفاوت میلگرد و مفتول دقیقا در چیست؟

فرق بین میلگرد و مفتول را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • حفاظت از سازه های بتنی؛
 • نصب و جای گیری در پروژه ها؛
 • کاربرد؛
 • انعطاف پذیری؛
 • هزینه نصب؛
 • روش فراوری؛
 • استحکام نقطه جوش؛
 • مقاومت در مقابل خمش.

در ادامه هر یک از تفاوت های مفتول و میلگرد را با جزئیات بیشتری شرح خواهیم داد.

1-حفاظت از سازه های بتنی

سطح حمایت و حفاظت میلگرد و مفتول از سازه های بتنی فرق دارد. شبکه های میلگردی نسبت به مفتولی، استحکام و قدرت بیشتری در محافظت از بتن ها دارند. اگر قصد استحکام سازی در پروژه های ساخت وساز وجود داشته باشد، بهتر است که هردوی این محصولات فولادی به طور هم زمان در بتن ها به کار فرایند.

2-نصب و جای گیری در پروژه ها

شبکه های مفتولی در نقطه وسط دال های بتنی قرار می گیرند اما میلگردها در کف سازه جای دارند یا در ستون هایی با عمق معین کاشته می شوند.

3-کاربرد

همان طور که پیش تر هم گفته شد از مفتول و میلگرد برای ارتقای سطح استحکام سازه ها استفاده می نمایند. با این حال، وجود تفاوت هایی در ساختار این دو باعث می گردد که گاهی احتیاج به استفاده از یکی از آنها در بتن ها وجود داشته باشد. زمانی که ضخامت یا قطر دال بتنی کمتر از 30سانتی متر باشد، از توری های مفتولی استفاده می گردد. باوجود محدودیت هایی در سازه برای تحمل وزن، بهتر است که از مفتول به جای میلگرد استفاده گردد.

انعطاف پذیری

درباره انعطاف پذیری باید بگوییم که شبکه های مفتولی عملکرد بهتری درمقایسه با میلگردها دارند. هردوی این مقاطع می توانند به طور عمودی در سازه بتنی قرار بگیرند اما تفاوت میلگرد و مفتول از نظر انعطاف پذیری چیست؟ این است که شبکه توری مفتول می تواند به شکل سازه بتنی دربیاید. اندازه هر سلول و ضخامت مفتول در شبکه خود هم طیف و بازه وسیع تری نسبت به میلگرد دارد. بازه ضخامتی و اندازه هر سلول در شبکه میلگرد محدودیت هایی دارد و به وسعت مفتول نیست.

هزینه و نصب

توری های مفتولی به علت فرایند فراوری ساده تری که نسبت به شبکه های میلگرد دارند، قیمتشان کمتر است. وزن مفتول ها هم پایین تر از میلگردهاست و برای همین، قیمتشان پایین تر و مقرون به صرفه تر تمام می گردد. برای مثال، اگر قیمت میلگرد 16 امروز را استعلام بگیرید و انواعی از مفتول را هم قیمت کنید، متوجه خواهید شد که مفتول ها مقرون به صرفه ترند.

استحکام نقطه جوش

نقطه جوش میلگردها به واسطه ضخامت بیشتری که نسبت به مفتول ها دارند، بالاتر است. بنابراین، احتمال پارگی و تخریب شبکه های میلگردی نسبت به شبکه مفتولی کمتر خواهد بود.

مقاومت در مقابل خمش

احتمال شکست و خمش شبکه های توری مفتولی نسبت به هم تایان میلگردی خود در مقابل نیروهای برشی بیشتر است. از همین روی، در نصب شبکه های مفتولی دقت زیادی به کار گرفته می گردد و کوشش بر این است که کمترین اندازه فشارهای برشی بر آنها وارد گردد. اما احتمال خم شدن میلگردها در برابر نیروهای برشی به خاطر مقاومت بالایشان بسیار کمتر است.

در آخر

برای مدیریت امور مختلف پروژه های ساخت وساز احتیاج به آشنایی با انواع مقاطع و درک تفاوت میان ویژگی ها و کاربردهایشان وجود دارد.

یکی از مهم ترین نکات هم آگاهی از قیمت ها و نوسان نرخ هر محصول فولادی است. با شناخت تفاوت میلگرد و مفتول باید برای هر پروژه به سراغ انتخاب مناسب ترین گزینه رفت. گاهی استفاده از هردوی این محصولات برای مستحکم سازی سازه ها ضرورت پیدا می نماید. اما در هنگام خرید این محصولات ضروری است که قیمت ها را از مرجعی معتبر استعلام گیری کنید.

با داشتن نرخ نوسانات بازار در دست، بهتر و ساده تر می توانید اقدام به مدیریت بخش های اقتصادی و ... هر پروژه کنید. آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) از شرکت هایی است که به عنوان پایگاهی قابل استناد در حوزه اعلام قیمت انواع میلگرد و مفتول در بازار حضور دارد. این شرکت امکان مرور قیمت ها و آنالیز تحلیل نوسانات را برای مشتریان فراهم می نماید.

برای استعلام قیمت روز انواع مقاطع فولادی و استیل، پیگیری تحلیل بازار آهن ایران و دنیا و بعلاوه ثبت سفارش تمامی محصولات آهنی، کافیست به وبسایت آیرومارت به نشانی www.iromart.com مراجعه کنید. در این وبسایت به به روزترین اطلاعات در حوزه آهن و فولاد، دسترسی خواهید داشت. برای مثال، با مراجعه به آن می توانید از قیمت تیرآهن 16 یا مقاطع فولادی مختلف دیگر باخبر شوید.

اطلاع رسانی به روز و دقیق آیرومارت در کنار تحلیل هایی که از نوسانات بازار ارائه می نماید، آن را به عنوان مرجعی علمی و تخصصی میان مشتریان بازار مقاطع فولادی مطرح نموده است. چنانچه به نحوی در پروژه های ساخت وساز دخیل هستید، شناختن چنین مرجعی برایتان بسیار مفید خواهد بود.

منبع: فرارو

به "تفاوت میلگرد و مفتول چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت میلگرد و مفتول چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید