مصر باستان؛ سرزمین عجایب تاریخی

به گزارش وبلاگ دلگرمی، مصر، کشوری عجیب و مجذوب کننده که در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته است. علاوه بر این، مصر از جنوب با دریای مدیترانه و از غرب با دریای سرخ نیز ارتباط دارد. مصر باستان از مجذوب کنندهیت های گردشگری امروز است.

مصر باستان؛ سرزمین عجایب تاریخی

مصر پر جمعیت ترین کشور در خاورمیانه محسوب می گردد که بیشتر جمعیت آن در کنار رود نیل معروف زندگی می نمایند. مصر یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری را دارا بوده و آثار باستانی متعددی در آن به چشم می خورد. مهم ترین اثر باستانی موجود در مصر که توانسته نظر گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کند، اهرام سه گانه یا همان اهرام ثلاثه است. با توجه به وجود این آثار باستانی غنی و بعلاوه شهر های تفریحی در اطراف ساحل دریای سرخ، صنعت گردشگری در مصر با رونق خوبی رو برو شده است. مصر باستان، سر زمین فراعنه بوده و آثار برجسته تاریخی به جا مانده در آن، یادگار همان دوران است.

دکتر زهی هاوس، معروف ترین باستان شناس دنیا، فهرستی که از آثار تاریخی و شگفت انگیز مصر به دست آورده را در این مقاله به اشتراک گذاشته است. حال، با چند مورد از این آثار بر جسته و معروف آشنا خواهیم شد.

1. اهرام بزرگ و فلات جیزه (Great Pyramids and the Giza Plateau)

فلات جیزه، یکی از منطقه ها برجسته باستانی است که نه تنها در مصر، بلکه در سراسر دنیا معروفیت دارد. این منطقه با دارا بودن مجموعه ای از آثار باستانی معروف و شناخته شده، بیشتر شبیه به موزه ای سلطنتی است. اسفینکس بزرگ (Great Sphinx) یا همان مجسمه معروف ابوالهول، اهرام بزرگ جیزه یا همان اهرام سه گانه و تعدادی از هرم های بزرگ و چندین معبد از جمله آثاری هستند که در این منطقه قرار دارند. نکته ای که موجب قوت گرفتن جیزه در زمان مصر باستان شده، موقعیت قرار گیری آن است، جیزه در نزدیکی شهر ممفیس (Memphis) که محل سلطنت پادشاهان مصری بوده، قرار داشته است.

اگر از راستا های پیشنهادی باستان شناسان عبور کنید، طلوع مسحور نماینده خورشید را بدون تجمع گردشگران خواهید دید. اهرام جیزه، تنها بازمانده عجایب هفتگانه دنیا است که هر کدام دارای نامی هستند، خوفو، خفرِع و منقرع نام این سه هرم است. خوفو، بزرگ ترین هرم در این میان است که پیشنهاد می کنیم حتما بازدیدی از داخل آن داشته باشید. این هر م ها دارای ساختاری عجیب و با شکوه هستند که در همان ابتدا گردشگران را مجذوب خود می نمایند. قسمت زیر زمین این هرم ها به روی عموم بسته شده زیرا گفته می گردد که آرامگاه فراعنه است اما بیشتر قسمت های دیگر هرم برای بازدید در دسترس است. این هرم ها هر کدام به یک میزان زیبا و قابل تحسین هستند.

2. اسفینکس بزرگ

اسفینکس بزرگ که بیشتر آن را با نام عربی ابوالهول می شناسیم، یکی از معروف ترین و نفس گیر ترین مجسمه های تاریخی در این منطقه و بعلاوه در دنیا است. این مجسمه در قسمت شرق و رو به خورشید با ابهت خاصی نشسته است، طوری که گردشگران نمی توانند از آن چشم بر دارند. این مجسمه مر موز که با سکوت و آرامش در قسمتی از فلات مستقر است، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، با بال های عقاب و دارای سری شبیه سر زنان است. این مجسمه با تراشیدن صخره های یک پارچه شکل گرفته و دارای قدمتی بیشتر از 4500 سال است. همانطور که به محدوده این مجسمه با عظمت نزدیک تر می شوید، کوشش باستان شناسان برای حفظ این اثر تاریخی را درک خواهید کرد. این یکی از آثار تاریخی فلات جیزه است که به لطف مجوز های صادر شده از طرف دولت مصر، تنها برای مهمانان تور های باستان شناسی قابل بازدید است.

3. مقبره سازندگان هرم ها

این اثر باستانی، یکی دیگر از آثار شگفت انگیز مصر است که توانسته نظر مثبت گردشگران را به دست آورد. باستان شناسان مصری می گویند گردشگرانی که برای بازدید به این منطقه می آمدند و اهرام سه گانه با آن شکوه و عظمت را می دیدند، سوالی در فکر شان شکل می گرفت، چه کسانی سازنده این آثار با شکوه بوده اند؟ گردشگران همواره با این سوال و فکری مغشوش این منطقه را ترک می کردند، اما داستان به همین جا ختم نشد. این موضوع باعث شد تا باستان شناسان کاوش خود را بیشتر نمایند تا به جواب این سوال دست یابند. همواره گفته می شد که بردگان مصری، سازنده این آثار بوده اند، اما تحقیقات تازه راز این سوال را برملا کرد. دکتر زهی هاوس می گوید:

اگر این سازندگان برده بودند، هیچ وقت به آنان اجازه داده نمی شد که چنین مقبره با شکوهی در کنار فراعنه داشته باشند.

4. معبد لوکسور (Luxor Temple)

صد ها معبد در مصر وجود دارد، اما معبد لوکسور یکی از زیبا ترین و جالب ترین معابد در مصر است. بازدید از این مجموعه فقط برای مهمانان تور های باستان شناسی امکان پذیر است. هنگام شب، زمانی که هیچ گردشگری در اطراف شما نیست و مجموعه خالی از جمعیت است، تازه می توانید شکوه و زیبایی این معبد با ستون های محکم و بزرگ را ببینید. این معبد، معبدی جادویی و به یاد ماندنی است که وقف خدایان مصری آمون بوده است. بخش هایی از این مجموعه معابد در خاتمه دوران حکومت فراعنه تخریب شد، اما بعد ها به وسیله اسکندر کبیر، بازسازی شد. در زمان مصریان باستان، این مجموعه محل برگزاری مراسم حکومتی بوده است.

منبع: کجارو / afar.com

به "مصر باستان؛ سرزمین عجایب تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر باستان؛ سرزمین عجایب تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید