ناسا برای مأموریت های آینده با کمبود فضانورد روبرو است

به گزارش وبلاگ دلگرمی، با توجه به اینکه ناسا در پی توسعه مأموریت های سرنشین دار خود به ماه در چند سال آینده و انجام پیوسته مأموریت ها به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است، این آژانس در گزارشی نگرانی های خود را درباره کمبود احتمالی فضانوردان برای یاری به انجام مأموریت ها ابراز کرد.

ناسا برای مأموریت های آینده با کمبود فضانورد روبرو است

در گزارشی که به تازگی از سوی دفتر بازرسی کل ناسا با عنوان مدیریت ناسا بر گروه فضانوردان خود (NASAs Management of its Astronaut Corps) منتشر شده است، این آژانس اعلام نمود که پس از رسیدن به اوج نزدیک به 150 فضانورد در سال 2000 میلادی، شمار فضانوردان اکنون به 44 تن رسیده که یکی از کوچک ترین کادر فضانوردان در 20 سال گذشته است.

این گزارش گفت که برنامه ریزی ناسا برای آموزش و انتخاب فضانوردان هم اکنون بر اساس مأموریت های ایستگاه فضایی بین المللی انجام می گردد، اما سفرهای سرنشین دار جاه طلبانه تر به ماه و احتمالا حتی مریخ، به این معنی است که آژانس باید روشی را درنظر بگیرد تا برای چنین کوشش هایی آماده باشد.

تجزیه وتحلیلی که چند سال پیش به وسیله ناسا انجام شد، نشان داد که گروه فضانوردان این سازمان در سال های اقتصادی 2022 و 2023 کمتر از حداقل الزامات کمتر خواهند بود؛ شرایطی که ناسا را وادار کرد تا 10 کاندیدای نو فضانوردی را در خاتمه سال 2021 انتخاب کند. فضانوردان نو ناسا اکنون در حال شروع برنامه آموزشی خود طی دوره ای دو ساله هستند.

در این گزارش تازه بیان شده است که شرایط کنونی به این معنی است که ناسا ممکن است فضانوردان اضافی دیگری برای جبران ازکارافتادگی پیش بینی نشده و جابه جایی خدمه و بعلاوه فعالیت های زمینی مانند جایگاه های رهبری و شتابدهی و سخنگوهای آژانس نداشته باشد.

این گزارش اضافه می نماید: با توجه به توسعه فرصت های پرواز فضایی درنظر گرفته شده برای مأموریت های آرتمیس، ممکن است گروه فضانوردان، در آینده در معرض خطر شرایط های غیرمنتظره باشند که منجر به سازمان دهی مجدد خدمه یا تأخیر در مأموریت گردد.

این گزارش بعلاوه این نگرانی را مطرح می نماید که در زمان فعلی ممکن است ناسا آمادگی تدوین برای برنامه های آموزشی نو فضانوردان برای مأموریت های ماه را که بسیار با برنامه های آمادگی برای اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی فرق دارد، نداشته باشد. شرایطی که به طور بالقوه می تواند بر نخستین مأموریت سرنشین دار برنامه آرتمیس به ماه، یعنی آرتمیس 2 که زمان آن از سال 2024 به تعویق افتاد، اثر بگذارد.

در این گزارش از سوی دفتر بازرسی، به ناسا توصیه های متعددی برای رسیدگی به این مسائل شده است؛ ازجمله هماهنگی بیشتر میان نهادهای گوناگون برای بهبود آموزش و برنامه ریزی مأموریت، و ارزیابی اینکه آیا افزایش 15 درصد حاشیه امن که هم اکنون برای محاسبه حداقل تعداد فضانوردان به کار می رود، برای مأموریت های پنج سال آینده مناسب است یا خیر؟ پیش از سال 2014 این رقم 25 درصد بود اما به گفته این گزارش معین نیست که چرا تغییر نموده است.

با توجه به اینکه بیش از 12 هزار نفر در آخرین دور استخدامی برای فضانورد شدن ناسا درخواست داده اند، می توان گفت که علاقه زیادی به کاوش های فضایی به عنوان یک شغل وجود دارد و نشان می دهد آژانس فضایی شانس خوبی برای اصلاح شرایط جذب فضانورد در طول زمان دارد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضانوردان مأموریت آرتمیس روی ماه

Credit: NASA

منابع: Digital Trends, Space News

منبع: دیجیکالا مگ

به "ناسا برای مأموریت های آینده با کمبود فضانورد روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برای مأموریت های آینده با کمبود فضانورد روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید