کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان چه تاثیری در کاهش استرس دارد؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان از جمله اشکال هنر درمانی برای درمان استرس و دستیابی به آرامش ذهنی و البته یک سرگرمی مفید و تقریبا ارزان قیمت است که از سوی روانشناسان بسیار توصیه می شود. در ادامه به 7 تاثیر مثبت این کتاب در کاهش استرس اشاره شده است.

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان چه تاثیری در کاهش استرس دارد؟

تاریخچه کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان

آیا می دانستید برخلاف تصور عموم، نسل اول کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان در اواخر دهه 19 میلادی از طریق برادران مک لوگلین طراحی شد و به بازار آمد؟ این کتاب تحت عنوان کتاب نقاشی بزرگسالان کوچک منتشر شد. اما در دهه 1920 میلادی بود که نسل این کتاب ها از طریق انتشارات Milton Bradley Company ادامه پیدا کرد.

تاثیر کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان در رهایی از استرس و دستیابی به آرامشطبق مقاله ای که نیکی مارتینز، دکترای روانشناسی برای روزنامه هافینگتون پست آمریکا، نوشته است او سال هاست که تهیه کتاب رنگ آمیزی را به بیمارانش توصیه می کند و البته بارها با واکنش منفی بیمارانش روبرو شده، به گونه ای که گاهی این برداشت را از واکنش بیمارانش داشته که با زبان بی زبانی گفته اند مثل این که باید صندلی مان را به عنوان بیمار و پزشک با هم عوض کنیم. اما حقیقت این است که بعد از عمل به توصیه این روانشناس بسکمک از بیماران در جلسات بعدی اعتراف کرده اند که چقدر این کتاب ها در فرایند درمان و کاهش استرس آن ها موثر بوده است. بسکمک از روانشناسان و تراپیست ها کتاب های رنگ آمیزی را به دلایل مختلف برای بیماران شان تجویز می کنند. اما تاثیر کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان در رهایی از استرس و دستیابی به آرامش چگونه است:

1.ایده نسخه کردن کتاب رنگ آمیزی برای بزرگسالان به آموزه های کارل یونگ روانشناس و فیلسوف سویییسی برمی شود. کارل یونگ به عنوان فیلسوفی که همیشه از زمانه خودش جلوتر بود از این روش برای درمان بیمارانش جهت دستیابی ناخودآگاه و خودشناسی استفاده می کرد. بخشی از فرایند درمان بیماران کارل یونگ به این ترتیب بود که جدول های موسوم به ماندالا برای رنگ آمیزی به آن ها داده می شد. در حال حاضر ما می دانیم که بسکمک از روانشناسان این روش را به عنوان جایگزینی برای تفکر مثبت، دستیابی به آرامش و ابزاری برای خونسردی و آرام شدن استفاده می کنند. به این ترتیب بیماران به جای غرق شدن در افکار ناخوشایند ساعت ها با تمرکز روی رنگ آمیزی اشکال مجذوب کننده، وقت می گذرانند.

2.کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان با کارکردهای جسمی و روحی می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای بسکمک افراد استرس، تنش و مسائل خواب بسیار مشکل ساز هستند. به کار بستن ترفندی مثل رنگ آمیزی در این افراد، مسائل وسواس فکری و عملی، عصبی بودن، استرس و افسردگی، پرخوری و مواردی مثل اعتیاد به الکل و کنترل خشم و عصبانیت را تا حدود زیادی به روشی مطمئن و عملی بهبود می بخشد.

3.فعالیتی مثل رنگ آمیزی کتاب در بزرگسالان به طور قابل توجهی مواردی مثل عصبی بودن ، استرس و تنش را کاهش می دهد. این فرایند از طریق تحریک و فعال نگه داشتن قسمت لوب پیشانی مغز که مسئول سازماندهی و حل و فصل مسائل است و نیز افزایش تمرکز ذهنی صورت می گیرد. به این ترتیب رنگ آمیزی و تمرکز روی این فعالیت آرام بخش و بی ضرر به مغز اجازه می دهد تا آرام شود و استراحت کند.

این مطلب هم حتما برای تان جالب است:

4.رنگ آمیزی ناخودآگاه ما را به دوران آرام و بی دغدغه، بی مسئولیت و شاد کودکی باز می گرداند. این احساس لذت بخش و تصفیه کننده روح و روان، به خودی خود استرس و نگرانی را برای ساعاتی هم که شده از ما دور می کند و همین امر تاثیر فراوانی در دستیابی به آرامش روح و روان ما دارد.

5.چه به این مسئله معتقد باشید یا خیر، رنگ آمیزی مزایای ذهنی و فکری فراوانی برای ما دارد. این کار منطقه های از مغز که مسئول تمرکز هستند را به کار می گیرد و به بزرگسالان برای حل مسائل و سازماندهی مهارت ها کمک می کند. شاید این مسئله کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد. همانطور که گفتیم لوب پیشانی مغز مسئول سازماندهی و حل و فصل مسائل است و رنگ آمیزی جزییات اشکال نقاشی، قابلیت به کارگیزی این قسمت از مغز را دارد. در واقع فکر کردن به جزییات و رسم و رسوم رنگ آمیزی و کار کشیدن از این قسمت مغز سبب ایجاد حس خوب و احساس مسرت در افراد می شود.

6.رنگ کردن اشکال کتاب رنگ آمیزی هر دو نیمکره راست و چپ مغز را به کار می گیرد. زمانی که ما به توازن و تعادل، انتخاب رنگ ها و استفاده از اتوماتیک یا مداد برای رنگ آمیزی فکر می کنیم در حقیقت در حال کار کردن روی حل مسائل هستیم و همین امر موتور مهارت ما را روشن می کند. در ابتدای این مقاله گفتیم که چرا روانشناسان و تراپیست ها رنگ آمیزی کتاب بزرگسالان را به بیماران خود توصیه می کنند ، دلیل این امر می تواند همین روشن شدن موتور مهارت ها و به کارگیری هر دو نیمکره راست و چپ مغز باشد. تصور کنید تمام منطقه ها مغز که مسئول آموزش و مهارت های آموزشی هستند با رنگ آمیزی اشکالی با طراحی های سخت و پیچیده با هم همکاری می کنند. توصیه تراپیست ها این است که با طرح های آسان شروع کنید و سپس به رنگ آمیزی اشکال پیچیده تر بپردازید.

7.رنگ آمیزی کتاب بزرگسالان یک روش برای تمرین توجه و آگاهی است که مزیت خوبی برای سلامتی و معالجه افراد بیمار محسوب می شود.این کار به ما کمک می کند تا افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم و از آن ها لذت ببریم و احساسات مثل عصبانیت و ناخشنودی را که طول دوره درمان را بیشتر می کنند را کاهش دهیم. این کتاب ها مانع تمرکز روی دردهای جسمی و روحی می شوند.

یادتان باشد هدف شما از رنگ آمیزی چه دستیابی به آرامش باشد، چه غلبه بر استرس و چه صرفا تفریح و تفریح لازم است که یک مکان مشخص و راحت برای این کار برای خودتان مشخص کنید. لازم نیست که این مکان حتما یک جای ساکت و آرام باشد، اگر چه اگر این مکان آرام باشید بهتر است. حتی جالب است بدانید که در برخی جاها مکان های مشخصی برای این کار یعنی رنگ آمیزی کتاب بزرگسالان وجود دارد. شما هم می توانید این محل ها را جستجو کنید و در ساعات مشخصی که این مراسم در آن جا برگزار می شود در محل مورد نظر حاضر شوید.

منبع: مجله افق

منبع: راسخون

به "کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان چه تاثیری در کاهش استرس دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان چه تاثیری در کاهش استرس دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید