دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از نیواطلس، پژوهشگران دانمارکی برای اولین بار پیروز به شناسایی یکی از سازوکارهای پیچیده مغز انسان شدند. این سازوکار که به فرمان مغز مشهور است، باعث می گردد که هر حیوان یا انسان برای پیچیدن به سمت راست یا چپ تصمیم بگیرد.

دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند

مرکز کنترل انسان ها و حیوانات در زمان راه رفتن در نخاع آنها قرار گرفته است و این فرایند احتیاجمند ارتباطات دائمی و همیشگی با مغز نیست. این امر باعث می گردد که افراد برای برداشتن هر گام احتیاج به تفکر زیاد نداشته باشند. اما تا به حال فرایند و نحوه پیچیدن افراد و حیوان ها به سمت راست و چپ برای دانشمندان نامکشوف و مبهم باقی مانده بود.

پژوهشگران در آنالیز تازه خود بر روی موش ها پیروز به شناسایی سلسله اعصابی در مغز این حیوان شده اند که مانند مرکز کنترل چرخیدن به سمت راست و چپ عمل می نماید و مانند فرمان اتومبیل است. این سلسله اعصاب که در ساقه مغز قرار دارند، حاوی مولکولی به نام Chx10 هستند که سیگنال چرخیدن به سمت راست یا چپ به وسیله این مولکول به نخاع انسان منتقل می گردد.

هر یک از سلسله اعصاب یادشده که در دو سمت مغز قرار دارند، تنها زمانی فعال می شوند که فرد یا حیوان قصد چرخیدن به آن سمت را داشته باشد. همین مرکز کنترل وظیفه کوتاه کردن گام های فرد و تنظیم جهت حرکت وی به سمت راست یا چپ را نیز بر عهده دارد. محققان می گویند سلول های Chx10 حاوی یک موتور هم هستند که کل این سیستم را مدیریت و راهنمایی می نماید.

پژوهشگران می گویند این کشف عظیم موجب خواهد شد تا روش های درمانی تازه ای برای بسیاری از بیماری های مغزی، حرکتی، عصبی و غیره شناسایی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید