رایزنی ولیعهد ابوظبی با رئیس جمهوری مصر درباره سدالنهضه

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از اسکای نیوز، محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در سفری کوتاه به مصر پرونده های مختلفی از جمله بحران سد النهضه را با رئیس جمهوری مصر آنالیز کرد.

رایزنی ولیعهد ابوظبی با رئیس جمهوری مصر درباره سدالنهضه

وی در سفر به قاهره درباره مسائل مختلفی از جمله بحران سد النهضه با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر رایزنی کرد.

بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر در بیانیه ای گفت: دو طرف درباره پرونده های بسیاری و در رأس آن سد النهضه رایزنی نموده و بر سر تداوم کوشش های مشترک برای دستیابی به راه چاره هایی سیاسی برای بحران های فعلی در بعضی از کشورهای منطقه به توافق رسیدند.

السیسی و بن زاید همچنین بر سر افزایش همکاری و هماهنگی مصر و امارات به عنوان یک پایه اساسی برای حفاظت از امنیت ملی عربی و مقابله با دخالت های خارجی در امور حاکمیتی کشورهای منطقه توافق کردند.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری مصر دو طرف درباره اقدام مشترک برای محقق کردن چشم انداز فراگیر برای توسعه سیستم اقدام مشترک کشورهای عربی که تقویت توانایی های کشورهای عربی را در مقابله با چالش های منطقه و تهدیدهای فزاینده برای امنیت منطقه تضمین می نماید، اتفاق نظر داشتند.

این در حالی است که روز گذشته آبی احمد نخست وزیر اتیوپی پس از نشست شورای امنیت ملی این کشور درباره سدالنهضه گفت: بعضی طرف ها در راستای غرق کشور در آشوب و هرج و مرج حرکت می نمایند.

وی اضافه نمود: با همه توطئه ها و فشارهایی که علیه کشور ما جریان دارد، اتیوپی دومین مرحله آبگیری سد النهضه را در موعد مقرر انجام خواهد داد.

سامح شکری وزیر خارجه مصر چندی قبل تاکید نمود که مصر در صورت آسیب دیدن و ایجاد مشکل در حوزه آب ناشی از آبگیری سد النهضه اقدام خواهد نمود.

وی گفته بود: قاهره هیچ گونه خسارت آبی به مصر یا سودان در رابطه با سد النهضه اتیوپی را نمی پذیرد. در صورت وارد شدن هرگونه صدمه آبی به مصر، قاهره سناریوهای مختلفی برای حمایت از امنیت آبی خود دارد.مصر اراده سیاسی جدی از سوی اتیوپی برای حل مسئله سد النهضه که سالهاست ادامه دارد، مشاهده ننموده است.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر هم قبلاً درباره سد النهضه گفته بود: ما شاهد هزینه هایی که هرگونه درگیری [برایمان داشته] بوده ایم. به برادرانمان در اتیوپی می گوییم، نگذارید به نقطه ای برسیم که شما به یک قطره از آب مصر دست درازی کنید، زیرا همه گزینه ها روی میز هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رایزنی ولیعهد ابوظبی با رئیس جمهوری مصر درباره سدالنهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی ولیعهد ابوظبی با رئیس جمهوری مصر درباره سدالنهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید