سوپر گروه یا شاخه های زندگی چه هستند؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، محققان با بهره گیری از نمونه های آب از زیستگاه های دریایی سراسر جهان، شامل صخره های مرجانی در دریای کارائیب، رسوبات دریای سیاه و دریای سرخ و آبهای اقیانوس آرام و قطب شمال، به میکروب های جدیدی دست یافته اند

سوپر گروه یا شاخه های زندگی چه هستند؟

غزال زیاری- درخت زندگی استعاره ای است که برای توصیف روابط تکاملی بین تمام موجودات زنده به کار می رود و در واقع یک نمودار انشعابی با شاخه های متعدد است که گروه های مختلفی از موجودات را نشان می دهد که یک جد مشترک دارند.

حالا شاخه جدیدی در این درخت زندگی کشف شده که متشکل از شکارچیانی است که طعمه های خودشان را تا حد مرگ نیش می زنند.

این شکارچیان میکروبی به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته شکارچیانی هستند که با بهره گیری از ساختارهای دندان مانندشان، تکه های طعمه ها را گاز می گیرند و اصطلاحا نیبلرید نامیده می شوند. دسته دومنبولیدها هستند که طعمه شان را به طور کامل مصرف می نمایند. طبق گزارش منتشره در مجله نیچر، هردوی این گروه ها یک شاخه باستانی مجزا به نام پروورا را تشکیل می دهند.

میکروب هایی در جایگاه شیر

دکتر پاتریک کلینگ، استاد دپارتمان گیاه شناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقد است که این میکروب ها هم مثل شیرها، یوزپلنگ ها و دیگر شکارچیان آشنا، از نظر تعدادی کمیاب هستند ولی برای زیست بوم اهمیت زیادی دارند. او دراین باره گفته: تصور کنید که شما یک موجود فرازمینی هستید و در پارک ملی سرنگتی تانزانیا مشغول نمونه برداری باشید: قطعا گیاهان زیادی و حتی شاید چند غزال به دست بیاورید ولی شیر نه؛ اما شیرها هرچقدر هم کمیاب باشند، اهمیت به مراتب بیشتری دارند و مورد توجه هستند. این میکروب ها هم حکم همین شیرها را در دنیای میکروب ها دارند.

محققان با بهره گیری از نمونه های آب از زیستگاه های دریایی سراسر دنیا، شامل صخره های مرجانی کوراسائو (جزیره ای در دریای کارائیب)، رسوبات دریای سیاه و دریای سرخ و آب های شمال شرقی اقیانوس آرام و قطب شمال، به میکروب های جدیدی دست یافته اند. دکتر دنیس تیخوننکوف، محقق اصلی انستیتو بیولوژی آب های اینلند در آموزشگاه علوم روسیه در این باره گفته: من متوجه شدم که در بعضی از نمونه های آب، ارگانیزم های خیلی کوچکی با دو تاژک یا دم هستند که به صورت تشنجی در جای خود می چرخند یا خیلی سریع شنا می نمایند. از همین رو کارم را برای شکار این میکروب ها شروع کردم.

دکتر تیخوننکوف، یکی از همکاران قدیمی و از نویسندگان UBC، به این نکته توجه کرد که در نمونه هایی که این میکروب ها وجود داشتند، تقریبا همه میکروب های دیگر بعد از یکی دو روز ناپدید شدند. دکتر تیخوننکوف، شکارچیان حریص را با تک یاخته هایی که از قبل از آن به منظور مطالعه DNA شان، پرورش داده بودند، تغذیه کرد.

اودراین رابطه گفت: در طبقه بندی موجودات زنده، ما معمولا از ژن 18S rRNA برای توصیف تفاوت های ژنتیکی استفاده می کنیم. به عنوان مثال، تفاوت انسان با خوکچه هندی در این ژن، تنها در شش نوکلئوتید است. ما بعد از درک اینکه این میکروب های شکارچی در 170 تا 180 نوکلئوتید در ژن 18s rRNA با دیگر موجودات زنده در کره زمین متفاوتند، حیرت زده شدیم. کاملا تعیین شد که ما چیزی کاملا تازه و حیرت آور را کشف نموده ایم.

شاخه جدیدی از زندگی

پادشاهی حیوانات دردرخت زندگی، زیرشاخه ای است که از شاخه اصلی دامنه که در بالاترین رده دسته بندی حیات قرار گرفته است، منشعب می گردد. شاخه هایی از موجودات که زیست شناسان آنها را سوپرگروه می نامند، پائین تر از شاخه دامنه و بالاتر از پادشاهی ها قرار دارند. تا به امروز پنج تا هفت سوپرگروه شناسایی شده که بیشتر آنها از سال 2018 به بعد بوده است.

درک بیشتر درباره این شاخه های بالقوه ناشناخته در زندگی به ما یاری می نماید تا بتوانیم پایه های دنیا زنده و نحوه عملکرد تکامل را بهتر درک کنیم. دکتر کلینگ دراین باره گفته: نادیده گرفتن زیست بوم های میکروبی، همان کاری که ما اغلب انجام می دهیم، مثل این است که خانه ای داشته باشیم که احتیاج به تعمیر داشته باشد و ما فقط آشپزخانه را تغییر دکوراسیون بدهیم؛ ولی تعمیرات سقف یا فونداسیون خانه را نادیده بگیریم. این شاخه ای باستانی از درخت زندگی است که تقریبا به میزان ترکیب پادشاهی حیوانات و قارچ ها متنوع است و تا به امروز کسی از وجود این شاخه اطلاعی نداشت.

محققان درنظر دارند تا ژنوم کامل این موجودات را توالی یابی نموده و بازسازی های سه بعدی برای سلولها انجام دهند تا بتوانند درمورد سازماندهی مولکولی، ساختار و عادت های غذایی آنها نکاتی را یاد بگیرند.

منبع: scitechdaily

منبع: خبرآنلاین

به "سوپر گروه یا شاخه های زندگی چه هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوپر گروه یا شاخه های زندگی چه هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید