علائم رسوب کلسیم

به گزارش وبلاگ دلگرمی، رسوب کلسیم زمانی اتفاق می افتد که بدن قادر به تجزیه کلسیم مازاد نبوده و آن را در اندامهای مختلف رسوب می سازد. جهت کسب اطلاعات بیشتری در مورد این اختلال مرتبط با ماده معدنی همراه با نشانه ها، علل و

علائم رسوب کلسیم

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

رسوب کلسیم زمانی اتفاق می افتد که بدن قادر به تجزیه کلسیم مازاد نبوده و آن را در اندامهای مختلف رسوب می سازد. جهت کسب اطلاعات بیشتری در مورد این اختلال مرتبط با ماده معدنی همراه با نشانه ها، علل و گزینه های درمانی این مقاله را مطالعه نمایید.

کلسیم یک ماده معدنی لازم است که به رشد و تکامل مناسب استخوانها یاری کرده و بعلاوه عملکردهای ماهیچه ها و سیستم عصبی را تنظیم می سازد. مصرف منظم کلسیم در مقادیر کافی به جلوگیری از آغاز پوکی استخوان، تنظیم انعقاد خون و انقباضات ماهیچه یاری کرده و بعلاوه احتمال ایجاد سنگ کلیه را کاهش می دهد. وجود بیش از حد کلسیم و یا کلسینوز که تجمع کریستال یا بلورها درون بافتهای نرم بدن می باشد، می تواند در صورت عدم درمان به موقع به مسائل بسیاری منجر گردد.

علائم رسوب کلسیم

رسوب زمانی رخ می دهد که مقادیر زیادی از کریستالهای کلسیم فسفات در بدن روی هم انباشته می شوند. متداول ترین نواحی از بدن که کلسیم بیش از حد به صورت رسوب در می آید نزدیک به زانو، آرنج یا شانه ها و زیر پوست انگشتان می باشد. علائم، شدت و محل کریستالها بعلاوه با توجه به خفیف یا شدید بودن کلسینوز مشخص می گردد. علائم می تواند به دو دسته مهم متاستاتیک و دیستروفیک طبقه بندی گردد.

در افراد مبتلا به کلسینوز متاستاتیک، کریستالهای تقریباً سفید در زیر پوست و در نزدیکی مفاصل، به ویژه در نواحی کتف تشکیل می گردد. هنگامی که پوست این نواحی شکافته می گردد، مایعی سفید گچی از آن ناحیه ترشح می گردد.

دیگر نشانه خار یا اسپور (برجستگی) استخوانی است. خارهای استخوانی زمانی ایجاد می شوند که استخوانها آغاز به رشد غیر طبیعی کرده و ایجاد درد کرده و در نتیجه حرکت صحیح مفاصل را با محدودیت همراه می سازد.

کلسینوز دیستروفیک زمانی رخ می دهد که بافتهای نرم بدن همانند رباط ها، بافتهای همبند، تاندون ها و غیره یا بوسیله جراحت، جراحی و یا از بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید دچار آسیب می شوند. با وجود آنکه این رسوبها ممکن است در مراحل اولیه دردناک نباشند، اما امکان دارد با افزایش اندازه توده ها موجب بروز درد و التهاب شدید شوند.

تجمع کلسیم روی استخوانها می تواند وضعیتی کاملاً آزار دهنده باشد. همانطور که اندازه رسوبات معدنی افزایش می یابد، فشاری را بر روی استخوانها و اندامی که در آنها وجود دارند شده و موجب بروز التهاب و درد می شوند.

سفتی مفاصل و احساس درد خفیف تا شدید در حین حرکت مفاصل نیز نشانه شایعی است.

اثرات رسوبات کلسیم

اگرچه دلیل اصلی رسوب کلسیم هنوز ناشناخته می باشد، تعداد زنان مبتلا به این اختلال اغلب بیش از مردان است. در ادامه اثرات منفی کلسینوز بر روی بدن را معرفی می کنیم.

وجود مقادیر غیر طبیعی کلسیم در ادرار می تواند به سنگ کلیه تبدیل گردد. این عارضه می تواند با مشاهده علائمی مانند خستگی، اثرات کوچکی از خون در ادرار، درد در حین ادرار، تب و درد در ناحیه پایینی کمر و یا ناحیه لگن تشخیص داده گردد.

بعلاوه در صورت بالا بودن اندازه رسوب در جریان خون، خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد.

فردی که در بدن او اندازه زیادی کلسیم وجود دارد، بعلاوه ممکن است دچار یبوست، مسائل گوارشی و خشکی دهان گردد.

اندازه بالای این ماده معدنی در بافتها می تواند سمی باشد و در نتیجه به عملکرد مناسب اندامها آسیب رساند.

چنانچه رسوب بیش از حد در بدن بخصوص در زنان باردار وجود داشته باشد، ممکن است به نقص مادرزادی نوزاد منجر گردد.

در زنان شیرده، اندازه بیش از حد تجمع کلسیم می تواند موجب بروز تشنج و کزاز در نوزاد گردد.

انحلال رسوبات کلسیم

کلسیفیکاسیون (تجمع توده های کلسیم در بافتها) می تواند یک بیماری راجعه باشد که جهت محدود ساختن توسعه آن در بدن احتیاج به درمان دارد. پیش از آغاز به درمان، پزشک ممکن است یک سری آزمایشات تشخیصی را جهت آنالیز محل دقیق و شدت رسوب گذاری بر روی بیمار انجام دهد. دارو، به ویژه داروهای ضد انعقاد، ممکن است به منظور کاهش حجم توده تجویز شوند. در صورت وجود درد، داروهای ضد التهابی جهت بی حس ساختن آن تجویز می شوند. در صورتی که رسوب با دارو از بین نرود و برای هریک از اندامها تهدیدی به حساب آید، عمل جراحی نیز یکی از گزینه های درمانی خواهد بود.

ازعلائم رسوب کلسیم می توان با کاهش مصرف بی رویه این ماده مغذی ضروری به خصوص به شکل مکمل جلوگیری کرد. در صورتی که رسوبات به سنگ تبدیل شوند، داروی مناسب و به موقع و یا عمل جراحی ممکن است به فرونشاندن درد ناشی از کلسینوز یاری نماید.

منبع: راسخون

به "علائم رسوب کلسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم رسوب کلسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید