80 درصد آسیب های بینایی قابل پیشگیری است

به گزارش وبلاگ دلگرمی، میرزاجانی با بیان اینکه 80 درصد آسیب های بینایی قابل پیشگیری است، بر نقش اپتومتریست در ارائه خدمات به مردم تاکید نمود.

80 درصد آسیب های بینایی قابل پیشگیری است

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی وبلاگ دلگرمی، علی میرزاجانی استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران و رئیس انجمن علمی اپتومتری کشور ضمن تاکید برجایگاه اپتومتریست ها در برنامه های پیشگیری از نابینایی و کم بینایی گفت: امروز 22 مهر ماه 1400 مصادف با دومین پنج شنبه اکتبر (14 اکتبر) به وسیله سازمان بهداشت دنیای (WHO) و نظام دنیای اپتومتری (WCO) به عنوان روز دنیای بینایی نام گذاری شده است.

میرزاجانی اعلام نمود: روز دنیای بینایی سال جاری با شعار چشمانتان را دوست بدارید به نوعی به اهمیت و غیر قابل جایگزینی این موهبت الهی و لزوم محافظت از بهترین راه ارتباطی انسان ها با دنیا اطرافشان تاکید دارد.

او ادامه داد: 80 درصد اطلاعات محیط به وسیله چشم ها و تماشا فراهم می گردد بعلاوه 80 درصد یادگیری ما به وسیله بینایی شکل می گیرد و جالب اینجاست که 80 درصد آسیب های بینایی که منجر به نابینایی می گردد، قابل پیشگیری است.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: تیم فعال روز دنیای بینایی، چهار مقوله جلوگیری از آسیب های بینایی با تغذیه و شیوه صحیح زندگی، محافظت در برابر تشعشعات و عوامل خطر بینایی، برنامه ریزی برای معاینات دوره ای و اولویت بخشی به سلامت بینایی در برنامه کلی سلامت را برای حفظ سلامت بینایی بیان می نماید.

او اعلام کرد: آسیب های بینایی از جمله انواع ماکولوپاتی ها گاهی دید مرکزی را دچار اشکال می نمایند و زمانی میدان بینایی یا به عبارتی بینایی محیطی را بر اثر بعضی بیماری ها از جمله مراحل اولیه بیماری آب سیاه دست خوش تغییر قرار می دهند. بنابر این هرگز رضایت فردی شخص از بینایی خود نمی تواند ملاک درستی برای اطمینان از سلامت بینایی باشد.

او در انتها یادآوری کرد: در زمینه پیشگیری از نابینایی کمیته پیشگیری از نابینایی انجمن علمی اپتومتری ایران مجری طرح های غربالگری بسیاری در منطقه ها محروم، سیل زده و زلزله زده کشور بوده است و در این زمینه به یاری خیرین داوطلب، مجری ارائه خدمات معاینه چشم، تجویز و تهیه عینک به طور رایگان برای محرومین در گروه هدف بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "80 درصد آسیب های بینایی قابل پیشگیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد آسیب های بینایی قابل پیشگیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید