این کامپیوتر دود از سر بلند می کند :قارچ به جای رم و سی پی یو! ، عکس

به گزارش وبلاگ دلگرمی، زومیت نوشت: گروهی از دانشمندان مادربردی به نمایش گذاشته اند که به جای پردازنده و رم، از قارچ استفاده می کند.

این کامپیوتر دود از سر بلند می کند :قارچ به جای رم و سی پی یو! ، عکس

آزمایشگاه UCL در دانشگاه UWE بریستول مادربردی قارچی به نمایش گذاشته است. این آزمایشگاه که از طریق پروفسور اندرو آداماتزک رهبری می شود، روی رویکردهای نوآورانه در صنعت کامپیوتر متمرکز است.

بر اساس گزارش تامز هاردور، قارچِ استفاده شده در مادربرد از طریق میسیلیوم (نخینه هایی بسیار باریک) به شبکه ای ریشه ای در زیر زمین (که گاهی اوقات با نام Wood Wide Web از آن یاد می شود) متصل می شود. مادربرد از میسیلیوم به عنوان جایگزینی رسانا برای سایر قطعات الکترونیکی نظیر پردازنده یا حافظه استفاده می کند.

آداماتزک پیش تر در مطالعه ای علمی ثابت کرده بود که قارچ ها می توانند به لطف میسیلیوم، از طریق سیگنال الکتریکی با هم ارتباط برقرار کنند. میسیلیوم می تواند سیگنال های الکتریکی را ارسال و دریافت و همچنین حافظه اش را حفظ کند.

نورون های مغز انسان برای برقراری ارتباط با یک دیگر از آنچه که متخصصان علوم اعصاب فعالیت اسپایکی می نامند، استفاده می کنند. بررسی های پروفسور آداماتزک نشان می دهد که میسیلیوم قارچ نیز سازوکار مشابهی دارد. بدین ترتیب دانشمندان می توانند بود و نبود هر اسپایک را به صفر و یک در زبان باینری کامپیوتر ترجمه کنند.

آداماتزک می گوید که می توان با تحریک میسیلیوم در دو نقطه مجزا، سرعت و دقت ارتباط بین نخینه های قارچی را افزایش داد. با این کار، میزان رسانایی میسیلیوم بهبود پیدا می کند. این فرآیند به رشد حافظه کمک می کند و مشابه فرآیندی است که مغز انسان با اتکا به آن، باعث خلق عادات می شود.

کامپیوترهای قارچی نمی توانند در زمینه قدرت پردازشی هم سطح با کامپیوترهای سنتی ظاهر شوند، اما این سیستم های نوآورانه یک سری مزایا دارند. برای نمونه، این کامپیوترها به دلیل بهره مندی از خاصیتِ خودتولیدی (توانایی رشد و تکامل) تحمل خطای بالاتری دارند. ازطرفی، کامپیوترهای قارچی انرژی کمتری مصرف می کنند.

پروفسور آداماتزک می گوید کامپیوترهای قارچی در مراحل اولیه به سر می برند و فعلا دانشمندان در حال آزمایش اند تا امکان پذیربودن تولید این سیستم ها را بررسی کنند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "این کامپیوتر دود از سر بلند می کند :قارچ به جای رم و سی پی یو! ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این کامپیوتر دود از سر بلند می کند :قارچ به جای رم و سی پی یو! ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید