با سندروم عجیب قهرمان داستان آشنا شوید!

به گزارش وبلاگ دلگرمی، مبتلایان به این اختلال، افرادی هستند که انگار زندگی شان مانند یک فیلم است که در آن نقش اول را دارند و دیگران برای حمایت از آن ها حضور دارند.

با سندروم عجیب قهرمان داستان آشنا شوید!

به گزارش خراسان، آیا تا به حال شده در حالی که موسیقی ملایمی در پس زمینه پخش می گردد، از پنجره خودرو، اتوبوس یا قطار به بیرون خیره شوید و خودتان را قهرمان یک فیلم تصور کنید؟ تقریباً همه ما در یک مقطع این کار را انجام داده ایم و این بدان معناست که همه ما تا حدودی به سندروم شخصیت اصلی مبتلا هستیم.

اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، این مطلب به تعریف سندروم شخصیت اصلی، نحوه تشخیص ابتلا به آن، آثار سندروم شخصیت اصلی و نحوه خلاص شدن از آسیب های آن می پردازد.

تعریف روان شناسانه این سندروم به زبان ساده

در روان شناسی، ابتلا به سندروم شخصیت اصلی زمانی مطرح می گردد که فرد طوری رفتار می نماید که انگار نقش اصلی یک نسخه داستانی از زندگی خود را بازی می نماید.

اصطلاح سندروم شخصیت اصلی که گاهی سندروم قهرمان داستان هم نامیده می گردد، از کتاب ها، برنامه های تلویزیونی و فیلم ها گرفته شده است که معمولاً یک شخصیت به عنوان نقش اصلی وجود دارد که داستان حول محور او می چرخد و تمام اعمال شخصیت های فرعی دیگر یا روی آن ها تأثیر می گذارد یا خط داستانی آن ها را پیش می برد.

به زبان ساده، سندروم شخصیت اصلی به این معناست که طوری فکر و رفتار کنید که انگار زندگی شما فیلمی است که در آن شما ستاره هستید و دیگران برای حمایت از شما در آن حضور دارند.

این سندروم ارتباط نزدیکی با اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) دارد، زیرا افرادی که دارای سندروم شخصیت اصلی هستند، اغلب علایمی مشابه افراد خودشیفته نشان می دهند.

8 نشانه مبتلایان به سندروم شخصیت اصلی

بیشتر مردم دوست دارند فکر نمایند شخصیت اصلی داستان هایشان هستند و این همواره چیز بدی نیست. با این تفاوت که گاهی تصور این که ما شخصیت اصلی زندگی خود هستیم، اگر به خودبینی و خودفریبی تبدیل یا به احساس بزرگی از خود منجر گردد، ممکن است مشکل ساز گردد.

وقتی به سندروم شخصیت اصلی مبتلا هستید، ارزشی برای افراد اطراف تان قائل نیستید و در عوض آن ها را به عنوان شخصیت های پشتیبان و شخصیت هایی در نظر می گیرید که فقط برای پیشبرد داستان شما و حمایت از شما وجود دارند.

از آن جایی که این رفتار می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد، دانستن نشانه های سندروم شخصیت اصلی حیاتی است:

1- خودمحور و خودشیفته هستید.

2- در پی جلب توجه هستید بنابراین اغلب بیش از حد نمایشی یا در پی تعریف و تمجید هستید.

3- طوری لباس می پوشید و رفتار می کنید که انگار مردم همواره شما را دیدن می نمایند.

4- خودتان را به عنوان کسی که نیستید، معرفی می کنید.

5- تصور می کنید دنیا حول شما می چرخد.

6- مسائل خودتان را مسائل کل دنیا می دانید.

7- انتظار دارید همه دوستان، آشنایان و ... در خدمت شما باشند.

8- تصور می کنید زندگی تان فیلم است و شما ستاره درجه اول آن هستید.

آسیب های ابتلا به این سندروم

هنگامی که وانمود می کنید شخصیت اصلی زندگی خود هستید، ممکن است مجبور شوید بعضی از جنبه ها و سبک زندگی خود را جعل کنید تا در روایتی که ایجاد می کنید، قرار بگیرید.

جنبه های منفی سندروم شخصیت اصلی بر کل زندگی شما تاثیر می گذارد چراکه ممکن است مجبور شوید تصویر خود را تغییر دهید یا حقیقت را دستکاری کنید تا آن چه را که فکر می کنید می خواهند ببینند به دنیا ارائه دهید.

اما چه مدت می توانید زندگی ساختگی را قبل از این که همه چیز از هم بپاشد، داشته باشید؟ بعلاوه از دست دادن دوستان یکی دیگر از آثار منفی سندروم شخصیت اصلی است.

مردم دوست دارند احساس باارزش بودن نمایند و هیچ فردی نمی خواهد یک شخصیت کوچک یا اضافه در زندگی شخص دیگری باشد، زیرا ممکن است خسته نماینده به نظر برسد بنابراین، اگر به رفتار خود مانند شخصیت اصلی ادامه دهید و به دوستان خود بی اعتنایی کنید، آن ها را از خود دور خواهید کرد.

درمان این اختلال

برای درمان این اختلال، باید در قدم اول به وسیله یک روان شناس، ریشه های ابتلا به آن در شخصیت شما و حتی شرایط خانوادگی تان آنالیز گردد. سپس با استفاده از روان درمانی یا دارودرمانی که طبق شواهد هر دو موثر است، برای رهایی از این سندروم کوشش کنید.

منبع: فرارو

به "با سندروم عجیب قهرمان داستان آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سندروم عجیب قهرمان داستان آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید