رژیم غذایی بدون گلوتن مفید است؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، بیماری سلیاک بیماری ژنتیکی مادام العمر دستگاه گوارش است که پس از خوردن گلوتن سیستم ایمنی به بدن حمله می نماید و لایه های روده باریک را تخریب می نماید. در نتیجه بدن نمی تواند مواد مورد احتیاج خود را از غذا ها جذب کند.

رژیم غذایی بدون گلوتن مفید است؟

یک تحقیق می گوید 8 درصد از بزرگسالان برای زندگی سالم مواد غذایی بدون گلوتن مصرف می نمایند.

درست است که مصرف گلوتن برای افراد مبتلا به بیماری سُلیاک منجر به عوارض و ناراحتی هایی می گردد، اما آیا رژیم غذایی بدون گلوتن برای همهٔ افراد مفید است؟

دلایل واکنش منفی بدن به گلوتن شامل حساسیت، عدم تحمل گلوتن و بیماری های خود ایمنی است.

بیماری سلیاک بیماری ژنتیکی مادام العمر دستگاه گوارش است که پس از خوردن گلوتن سیستم ایمنی به بدن حمله می نماید و لایه های روده باریک را تخریب می نماید. در نتیجه بدن نمی تواند مواد مورد احتیاج خود را از غذا ها جذب کند.

بیماری سلیاک حساسیت غذایی یا عدم تحمل ماده ٔ غذایی خاص نیست بلکه نوعی بیماری خود ایمنی است. درمانی برای این بیماری وجود ندارد فقط باید در تمام طول عمر از رژیم غذایی بدون گلوتن استفاده کرد حتی اگر نشانه های بیماری خفیف باشد.

موارد گزارش شدهٔ این بیماری در زنان دو تا سه برابر مردان است.

حساسیت به گندم واکنش به یکی از اجزای موجود در گندم است (نه گلوتن) و معمولاً چند ثانیه پس از خوردن گندم ظاهر می گردد. اگر حساسیت به گندم داشته باشید می توانید جو و چاودار مصرف کنید و ممکن است حتی با خوردن محصولات بدون گلوتن اگر دارای آن اجزای گندم باشند، هم این حساسیت بروز کند.

موارد عدم تحمل گلوتن بیشتر از موارد بیماری سلیاک یا حساسیت به گندم است.

عدم تحمل گلوتن باعث واکنش سیستم ایمنی بدن نمی گردد و ارثی نیست و به نظر می رسد که به روده صدمه نمی زند. بحث هایی وجود دارد که وقتی افراد مواد غذایی دارای گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف می نمایند این گلوتن است که مقصر است یا مواد دیگر موجود در این مواد غذایی.

برای مثال، اگر گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید به طور معمول کربوهیدرات های تصفیه شده را هم حذف می کنید و شاید احساس سلامتی که می کنید مربوط به حذف این مواد باشد. نشانه های عدم تحمل ماده ٔغذایی (یا حساسیت غیر سلیاکی به گلوتن) خیلی کند تر از نشانه های حساسیت و شاید چند ساعت پس از غذا خوردن خود را نشان می دهد.

هرچند خیلی از افراد خود را مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت گندم یا عدم تحمل گلوتن می دانند، اما کارشناسان فکر می نمایند موارد خفیف بیماری سلیاک معمولاً تشخیص داده نمی گردد. اگر نشانه های این بیماری را تجربه کردید حتماً باید این بیماری با آزمایش تشخیص داده گردد به ویژه اگر سابقهٔ خانوادگی این بیماری را هم داشته باشید.

به نظر سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس) ادامه ٔ مصرف گلوتن برای کسانی که به این بیماری مبتلا هستند باعث عوارض شدیدی می گردد از جمله پوکی استخوان، کم خونی ناشی از کمبود آهن و کم خونی ناشی از کمبود ویتامین ب12 و اسید فولیک.

عوارض کمتر شایع و شدید تر آن شامل انواع سرطان است. مرکز تحقیقات بیماری سلیاک در بریتانیا اعلام نموده است که زمان متوسط تشخیص این بیماری در افراد 13 سال است.

برای بیشتر افراد رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن هیچ فایده ای ندارد و حتی وقتی بدون دلیل موادغذایی بدون گلوتن مصرف می کنیم باعث مشکلاتی برای سلامت خود می شویم مگر آنکه توجه خاصی به مواد غذایی مصرفی خود داشته باشید.

گندم کامل، جو و چاودار سبوس دار دارای درون دانهٔ این غلات و در نتیجه دارای گلوتن هستند. این ها غنی در مواد غذایی و شامل فیبر، آهن، ویتامین ب و کلسیم هستند.

محصولاتی که گلوتن آن ها حذف شده است با غلات تصفیه شده تهیه می شوند. غلات تصفیه شده فقط درون دانه دارند و در نتیجه مواد غذایی کمتری دارند. اگر می خواهید رژیم غذایی بدون گلوتن را رعایت کنید باید به جای این مواد غذایی تصفیه شده، غلات طبیعی بدون گلوتن بیشتری بخورید مانند کینوآ و گندم سیاه.

گسترش بازار محصولات بدون گلوتن باعث سودآوری ناگهان این صنایع شده است و برخی از این محصولات سرشار از چربی و خیلی پر کالری هستند.

کیک و شیرینی ها، نان و بیسکوئیت ها همه دارای گلوتن هستند، اما گلوتن در بسیاری از مواد غذایی روزانه هم وجود دارد.

صبحانه: بیشتر غلات صبحانه دارای گندم و گلوتن هستند. می توانید پورهٔ جو، پرک های ذرت و گرانولا مصرف کنید، اما همواره به برچسب مواد غذایی توجه کنید.

سس ها: گلوتن در مرغ و گوشت و سبزیجاتی که سس سویا و سس های دیگری از جمله گراویس، ماریناد، کچاپ، مایونز و سس سالاد زده شده اند، وجود دارد. همواره برچسب مواد غذایی را ببینید. هم چنین حواس تان باشد که در آشپزخانه این مواد با هم تماس نداشته باشند و مخلوط نشوند.

خیلی از میان وعده ها دارای گلوتن هستند از جمله چیپس ها. می توانید ذرت بوداده، دانه های خوراکی و آجیل خام یا چیپس های بدون گلوتن مصرف کنید، اما همواره به برچسب مواد غذایی توجه کنید. غلاتی مانند کوسکوس یا بلغور عربی، بلغور گندم و سمولینا که در تهیه ماکارونی استفاده می گردد دارای گلوتن هستند. به جای کوسکوس و بلغور گندم از کینوآ و به جای سمولینا از آرد برنج و پولنتا یا آرد ذرت بهره ببرید.

منبع: فرادید

به "رژیم غذایی بدون گلوتن مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی بدون گلوتن مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید