نقص فنی 3.5 درصد ترافیک جهانی اینترنت را کم کرد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی آمریکایی CenturyLink روز یکشنبه با یک اختلال فنی گسترده روبه رو شد که تاثیر شدیدی روی ترافیک جهانی اینترنت داشت.

نقص فنی 3.5 درصد ترافیک جهانی اینترنت را کم کرد

دیجیاتو نوشت: این قطعی گسترش خطا در سراسر شبکه این کمپانی را در پی داشت و همچنین روی سایر ارائه دهندگان خدمات اینترنت نیز تاثیر گذاشت که نتیجه آن، ایجاد مسائل ارتباطی برای چندین کمپانی بود. در این میان نام های بزرگی مانند آمازون، توییتر، مایکروسافت (ایکس باکس لایو)، الکترونیک آرتس، بلیزارد، استیم، Discord، هولو و OpenDNS به چشم می خورند.

کلودفلر که این قطعی روی آن تاثیر شدیدی داشته، از افت 3.5 درصدی ترافیک جهانی اینترنت خبر داده است که یکی از بزرگترین قطعی های اینترنت تا به امروز محسوب می گردد.

به گفته CenturyLink، منشا این مشکل مربوط به دیتاسنتر این شرکت در میسیساگا، شهری نزدیک به انتاریو کانادا می گردد. طبق گفته این کمپانی، علت اصلی این مشکل اعلام نادرست Flowspec بوده است.

FlowSpec یک افزونه برای پروتکل دروازه ای مرزی (BGP) بوده که اجازه می دهد کمپانی ها از مسیرهای BGP برای توزیع رول های فایروال در شبکه خود استفاده نمایند. اطلاعیه Flowspec معمولا در هنگام روبرو با مسائل امنیتی مانند سرقت BGP یا حملات DDoS مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که شرکت ها می توانند تمام شبکه را تغییر دهند و تنها در چند ثانیه نسبت به حملات از خود واکنش نشان دهند.

به گفته کلودفلر که این مشکل را مورد آنالیز قرار داده، با اعلام یک مجموعه جدید از مسیرهای BGP، کل شبکه وارد یک لوپ شده و سپس به صورت اتفاقی تمام مسیرهای به علت پیکربندی اشتباه Flowspec دچار مشکل شده اند.

مسیرهای BGP حکم چسب را دارند که اینترنت را فعال نگه می دارند و به ارائه دهندگان اینترنت اعلام می نمایند که کدام آدرس های آی پی در شبکه آن ها موجود است. با این وجود دستور اشتباه Flowspec شرکت CenturyLink باعث قطعی روترها درون شبکه آن شده و بعضی از این روترها نیز BGP اشتباه را اعلام نموده اند.

CenturyLink در یک اقدام تقریبا نادر به تمام ارائه دهندگان اینترنت Tier 1 اعلام نموده که تمام ترافیک ورودی از شبکه این شرکت را رد نمایند. کمپانی ها به ندرت دست به چنین کاری می زنند، چرا که نتیجه آن قطعی شبکه برای تمام مشتریان است.

این کمپانی تمام تجهیزات خود را ریست و از مسیرهای BGP سالم استفاده کرد و توانست این مشکل را در مدت زمان 7 ساعت رفع کند.

2121

منبع: خبرآنلاین

به "نقص فنی 3.5 درصد ترافیک جهانی اینترنت را کم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقص فنی 3.5 درصد ترافیک جهانی اینترنت را کم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید