پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک کمانچه

به گزارش وبلاگ دلگرمی، درخواست آذربایجان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی کمانچه پذیرفته شده است.

پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک کمانچه

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی گفت:

پس از ارسال پرونده ثبت ملی کمانچه در فهرست میراث ناملموس از طریق ایران به سازمان یونسکو، کشور آذربایجان درخواست داد که چون آن ها هم دارای ساز کمانچه هستند، این پرونده به صورت مشترک بین ایران و آذربایجان به ثبت برسد. ما هم این پیشنهاد را پذیرفتیم.

وی اظهار داشت که سال گذشته نیز آذربایجان پرونده فرهنگ پخت نان های نازک را تهیه کرده بود و ما درخواست پیوستن به این پرونده را داشتیم و آن ها پذیرفتند. به این ترتیب باب تازهی با کشورهای همسایه باز شده و ما هم علاقه مند هستیم که به این پرونده های مشترک بپیوندیم.

نظری با اشاره به اینکه طبق اعلام یونسکو هر کشوری تنها می تواند در سال یک پرونده در حوزه میراث ناملموس به ثبت برساند گفت:

پیشنهاد کشور آذربایجان یک فرصت پیش روی ما می آورد چون پرونده های ثبتی مشترک، سهمیه ای را در یونسکو برای کشورها اشغال نمی کند یعنی با اعلام ضوابط تازه یونسکو، امسال می توانیم هم یک پرونده مستقل ثبت کنیم و هم یک پرونده مشترک. به این ترتیب سهمیه امسال ایران برای ثبت چوگان آزاد شد و ما می توانیم امسال پرونده چوگان را به صورت پرونده مستقل و ملی به نام ایران ثبت کنیم و در کنارش پرونده کمانچه را با همکاری آذربایجان به ثبت برسانیم.

مدیرکل دفتر ثبت میراث تاریخی و فرهنگی اظهار داشت که هنر نواختن و ساختن کمانچه به صورت مشترک با آذربایجان ثبت می شود و اگر کشور دیگری درخواست پیوستن به این پرونده را نیز داشت می تواند در سال های بعد به این پرونده ملحق شود. کشور آذربایجان نیز مانند ایران ساز کمانچه و کمانچه نوازان خوبی دارد اما آن ها تنها یک نوع کمانچه دارند و ایران 4 نوع کمانچه را در پرونده معرفی کرده است. به این ترتیب در سال 2017 پرونده چوگان؛ بازی سوار بر اسب همراه با روایت گری و موسیقی به صورت مستقل و ملی و پرونده هنر ساختن و نواختن کمانچه به صورت مشترک با آذربایجان به ثبت جهانی می رسد.

وی ادامه داد که امسال در بخش میراث تاریخی یونسکو پرونده بافت تاریخی یزد به ثبت جهانی می رسد اما در بخش میراث طبیعی امسال پرونده ای به نام ایران ثبت نمی شود.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک کمانچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک کمانچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید