پیشنهاد شهردار تهران برای همکاری تهران با دوشنبه

به گزارش وبلاگ دلگرمی، زاکانی گفت: شهرداری تهران همیشه مشتاق خواهد بود تا تجربه و دستاورد های خود را با دیگر اعضای محترم مجمع عمومی شهرداران آسیایی به اشتراک گذاشته و از تجارب ایشان استفاده کند.

پیشنهاد شهردار تهران برای همکاری تهران با دوشنبه

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دلگرمی، زاکانی در ششمین اجلاس مجمع عمومی شهرداران آسیایی که امروز در شهر دوشنبه مرکز تاجیکستان برگزار گردید، با بیان اینکه بسیار خرسند هستم که در آستانه نوروز و فصل بهار در شهر دوشنبه و در این اجلاس در میان دوستان خوب تاجیکستانی و همکارانی از سایر شهر ها و کشورها، چه به صورت حقیقی و چه مجازی حضور دارم، گفت: اطلاع دارم که مردم تاجیکستان در این ایام روز مادر را جشن گرفته اند. زنان و مادران از مهمترین سرمایه های هر جامعه ای هستند که نقش پرورش دهنده آن ها باعث شده در فرهنگ اصیل جوامع قاره کهن، میهن و وطن همانند مادر شناخته گردد. پاسداشت روز مادر شاید بهانه خوبی برای توجه به فرهنگ اصیل و تمدن کهن کشور ها و بعلاوه سرمایه های اجتماعی باشد که موضوع محوری ششمین نشست مجمع عمومی است.

شهردار تهران اضافه کرد: مادر و خانواده در فرهنگ اغلب کشور های آسیایی مقدس است و نقش زیربنایی در شکل دهی و قوام جامعه دارد. همانطور که در هر خانواده ای تمامی اعضا در مدیریت و پیشبرد امور خانه و خانواده مشارکت و نقش دارند، در مدیریت شهری نیز ضروری است تمام شهروندان به عنوان اعضای خانواده بزرگ اجتماع در مدیریت و پیشبرد امور شهر خود مشارکت نمایند.

وی اظهار کرد: حکمرانی شهری در دوران معاصر باید شهرداری ها و دولت های محلی را از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار عمومی تبدیل کند؛ در این صورت شهروندان نه تنها از امکانات و رویداد ها بهره مند می شوند، بلکه خود می توانند در تصمیم گیری، طراحی و اجرا نیز مشارکت نمایند.

زاکانی ادامه داد: شهرداری تهران در دوره نو چنین تجربه ای را پشت سر می گذارد. در طول دو دهه اخیر کالبد مرکز ایران توسعه، ساخت و ساز و تحولات چشمگیری را پشت سر گذاشته است، اما اکنون نوبت به مشارکت مردم رسیده است.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران کوشش دارد مدیریت و بهره برداری از این امکانات و زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، هنری و... را با سرمایه های اجتماعی خود، یعنی مردم به اشتراک بگذارد، گفت:شهرداری خدمات خود را در سطح محلات که کوچکترین دسته بندی های شهری هستند توسعه می دهد و تعامل دوجانبه با مردم را به صورت محله محور پیش می برد. در این مدل، مردم بر محور موثرین و نخبگان آن ها برای ما با ایده پردازی خوب، تصمیم سازی نموده و بعلاوه بر ما نظارت می نمایند. آن ها درباره محله خود نیز تصمیم گرفته و به سازندگی و پیشرفت محله خویش همت می گمارند و در سرا های هر محل هم فعالیت های اجتماعی را سامان داده و شهرداری نیز با اقدامات خدماتی خویش از جمله ایجاد و توسعه فروشگاه های زنجیره ای شهروند یا میادین تره بار در سطح هر محله توسعه خدمتگزاری به مردم را پیگیری می نماید. این گوشه ای از نمونه تجارب محله محوری است که اتفاقا ظرفیت همکاری دوجانبه بین تهران و دوشنبه در انتقال این تجربیات را دارد.

شهردار مرکز ادامه داد: اهمیت مضاعف نقش آفرینی مردم در مدیریت شهری از آن جهت است که مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی، سازنده و حافظ فرهنگ هر جامعه ای نیز هستند. مشارکت مردم در مدیریت شهری می تواند تضمین نماینده تداوم و بقای فرهنگی هر شهر و کشوری باشد.

زاکانی توضیح داد: همانطور که در ابتدا اشاره کردم در آستانه نوروز هستیم و در منطقه ما نوروز یکی از مهمترین و ماندگارترین سنت های فرهنگی بخش قابل توجهی از مردم آسیا است که رمز ماندگاری آن حضور مردم و توجه به آن از سوی مردم بوده است. به عبارت دیگر، سرمایه اجتماعی شهری می تواند تضمین نماینده تداوم و بقای سرمایه های فرهنگی جوامع نیز باشند و بقای فرهنگ شرط حیاتی تداوم و قدرتمندی هر کشور و شهری است، که باز هم به فرموده رودکی بزرگ هیچ گنجی نیست از فرهنگ به!

وی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران همیشه مشتاق خواهد بود تا تجربه و دستاورد های خود را با دیگر اعضای محترم مجمع به اشتراک گذاشته و از تجارب ایشان استفاده کند، اظهارداشت: به طور ویژه تمایل خود و همکارانم در شهرداری تهران برای همکاری مشترک با شهر دوشنبه را اعلام می کنم. اشتراکات فرهنگی، ادبی و تاریخی دو ملت ما، ظرفیت های بسیار زیادی را برای همکاری شهر های ایرانی و تاجیک ایجاد می نماید. تجربه های ساخت اماکن فرهنگی مانند باغ بزرگ کتاب، بازسازی خانه موزه های تاریخی، ارتقای فرهنگی و اجتماعی جایگاه زنان و مادران، توسعه گردشگری شهری و... تنها بعضی از این ظرفیت ها هستند.

بنا برعلام سایت شهر، زاکانی در انتها گفت: مایلم از میزبانی خوب و مهربانانه شهر دوشنبه و به ویژه شهردار محترم جناب رستم امامعلی و همکاران محترم ایشان در برگزاری این نشست قدردانی کنم و ریاست ایشان را بر مجمع عمومی شهرداران آسیایی تبریک گفته و برای مقامات و مردم عزیز تاجیکستان آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پیشنهاد شهردار تهران برای همکاری تهران با دوشنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد شهردار تهران برای همکاری تهران با دوشنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید