آشنایی با دریاچه سد بارون در ماکو ، آذربایجان غربی

به گزارش وبلاگ دلگرمی، سد بارون یکی از بزرگ ترین سدهای استان آذربایجان غربی به شمار می رود و در 12 کیلومتری جنوب شهرستان ماکو، روی رودخانه زنگمار و در نزدیکی روستای بارون احداث شده است. رودخانه ای که از کوه های مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد و در نهایت به رود ارس می پیوندد.

آشنایی با دریاچه سد بارون در ماکو ، آذربایجان غربی

این سد یکی از بزرگترین سدهای شهرستان ماکو و از نوع سد خاکی است. طول و عرض تاج سد به ترتیب 350 متر و 10 متر است. گنجایش این سد 140 میلیون متر مکعب است و پنجمین سد بزرگ استان آذربایجان غربی شناخته می شود. تمای منابع آب ورودی آن، از رودهای روان چالدران تأمین می شوند.

برای ورود به سد بارون نیازمند اجازه هستید و عموم مردم امکان بازدید از آن را ندارند. دریاچه پشت این سد نیز از منظره ها زیبایی برخوردار است و امکان ماهیگیری در آن نیز برای علاقه مندان وجود دارد. وجود دشت حاصلخیز پلدشت در پائین دست این سد، این امکان را بوجود آورده تا بهره برداری از آب سد بالغ بر 15 هزار هکتار از این اراضی از آب کشاورزی مطمئن بهره مند شود.

کلیسای مریم مقدس ماکو که با نام کلیسای زور زور نیز شناخته می شود، در نزدیکی سد قرار گرفته است. در اطراف رودخانه زنگمار شاهد طبیعتی بکر و پوشش گیاهی سرسبزی خواهیم بود که این مکان را به محلی ییلاقی نیز تبدیل نموده است.

آدرس: ایران، آذربایجان غربی، شهرستان ماکو

منبع: گردشبان

به "آشنایی با دریاچه سد بارون در ماکو ، آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دریاچه سد بارون در ماکو ، آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید