اردکانیان: رسانه ها در توسعه یافتگی نقش مهمی دارند

به گزارش وبلاگ دلگرمی، تهران (پانا) - وزیر نیرو با بیان این که اصلی ترین ثروت کشور، منابع انسانی آن است، گفت رسانه ها به عنوان یکی از گروه های مرجع، نقش مهمی در توسعه یافتگی جوامع دارند و از شاخص های معتبر آن هستند.

اردکانیان: رسانه ها در توسعه یافتگی نقش مهمی دارند

به گزارش وزارت نیرو، رضا اردکانیان در آیین پایانی سومین جشنواره نیرو و رسانه که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار گردید، اضافه نمود: رسانه ها به عنوان پل ارتباطی، صدای مردم و مسئولان هستند و این امانت داری باید به نحو شایسته ای انجام گردد.

وی بیان داشت: به طور قطع متوسط سواد جامعه رسانه ای ما باید از متوسط سواد جامعه بالاتر باشد تا بتواند این نقش را به خوبی ایفا نماید و این مستلزم سرمایه گذاری است و در این سرمایه گذاری سهم و نقش سازمان ها و دستگاه های دولتی و نهادها قابل ملاحظه است .

وزیر نیرو گفت: در سیاهه کارهایی که در دولت دوازدهم پیروز به انجام آن نشدم از جمله این مساله بود و کوشش شد به سهم خود امکان یک ارتباط سازمان یافته را بین جامعه تخصصی رسانه در حوزه تخصصی آب و انرژی با جامعه تخصصی همین عرصه در سطح بین المللی برقرار کنم.

وی ادامه داد: شرایط تحریم و کووید 19 مانع از این شد که بتوانیم از فرصت هایی که برای جامعه رسانه ای تخصصی در جهان فراهم است بهره مند شویم.

اردکانیان گفت: یکی از نیازهای عمده ما این است که از همه مسایلی که در سطح کشورمان می خواهیم به عنوان یک کنشگر رسانه ای مورد اشاره قرار دهیم در سطح منطقه و جهان باخبر باشیم.

وی اضافه نمود: امکانات ارتباطی خیلی خوب امروز این فرصت را فراهم می نماید، اما فرصت ها و مجال های تخصصی فراوانی در جهان و در سازمان های بین المللی وجود دارد که امکان اضافه نمودن بر دانش تخصصی را برای جامعه رسانه ای فراهم می نماید.

این عضو کابینه دولت گفت: افکار عمومی در هر عرصه ای چه فرصت طرح پیروزیت ها و دستاوردها و چه در اشاره به محدودیت ها و ناکامی ها، نیازمند دانستن دستگاه مختصات و یک مبنای مقایسه است و اگر این مبنا را نداشته باشیم توفیق چندانی در انتقال احساس خوب و کامیابی و نقاط ضعف و محدودیت ها نخواهیم داشت.

اردکانیان گفت: مردم باید بدانند که در شرایط اقلیمی مشابه در جهان در عرصه آب و انرژی چه خبر است و آیا موضوع مصرف درست فقط در مناطق خشک و نیمه خشک و با محدودیت آب مطرح است یا این که به عنوان امر اخلاقی در نقاط پرآب جهان هم موضوع مهمی است؛ موضوعی است که برای آن قانون وضع و هزینه و آموزش داده می گردد.

وی بیان داشت: دسترسی ما به اطلاعات در سطح منطقه و جهان، یک ضرورت است تا بتوانیم با داشتن اهداف معین برای جامعه و افکار عمومی به سهم خود به سمت و سوی درست راهنمایی کنیم.

وی اضافه نمود: توسعه یافتگی جامعه از جمله با پایبندی به چارچوب های اخلاقی و وابستگی تام به اخلاق حرفه ای یکی از اصلی ترین ارکان و شاید مهمترین رکن توسعه است.

اردکانیان با بیان اینکه به دلایل مختلفی در این بخش گرفتار عقب ماندگی هایی هستیم، ادامه داد: همپای همه پیشرفت ها و توسعه هایی که داشتیم در این عرصه و پایبندی به چارچوب های اخلاقی گرفتاری های قابل ملاحظه ای داریم.

وی با بیان این که هر حرفه ای چارچوب های اخلاقی خود را دارد که باید شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد، گفت: هر چقدر در جامعه ما در عرصه آب و انرژی پایبندی های اخلاقی بیشتر باشد شرایط ما در این عرصه و عرصه های مشابه بهتر خواهد شد.

اردکانیان ادامه داد: در موضوع پایبندی های اخلاقی به عنوان یک ضرورت سعی کردیم و بیش از این در آینده انجام خواهد شد، که عرصه آب و انرژی تا حدود زیادی چارچوب های اخلاقی خود را بشناسد، بحث تعارض منافع در این عرصه شناسایی گردد و البته به آن احترام گذاشته گردد.

وی اضافه نمود: یکی از ضرورت های قطعی ما بعد از این پایبندی به قانون است و فهم این که قانون منحصر به آنچه در مجلس شورای اسلامی وضع و به وسیله شورای نگهبان ابلاغ می گردد و در نهایت ملاک عمل قرار می گیرد، نیست، بلکه بسیار فراتر از این معناست و قانون و پایبندی به آن یک ارزش عمده مهم و یک شاخص توسعه یافتگی است.

اردکانیان بیان داشت: قانون باید به عنوان یک اهرم و ابزار حرکت رو به جلو دیده گردد. قانون اعم از آنچه در تعبیر خود از صادر شدن در مراجع رسمی تا تبدیل به دستورالعمل ساده و قرار مشخص شده در یک سازمان باید مورد احترام باشد و باید آن را شاخص توسعه فردی و اخلاقی خود بدانیم.

وی گفت: هیچ ناکامی و نارسایی در شرایط امروز در کشور نداریم که به نوعی ریشه در ضعیف بودن پایبندی های ما به چارچوب های اخلاقی آن عرصه به قوانین و ضوابط آن نداشته باشد و می گردد با رجوع به اخلاقیات و قوانین و ضوابط و همه چارچوب های موجود جبران مافات کرد.

وزیر نیرو درباره مساله شایستگی ها هم گفت: اصلی ترین ثروت کشور ما منابع انسانی آن است، شناخت، استخراج و پردازش و پرداخت درست این منبع و به کارگیری بجای آن مانند هر منبع، مخزن و ذخیره ارزشمند دیگری می تواند به عنوان یک ثروت موجب رشد و تعالی، رونق و آسایش و خوشبختی جامعه گردد.

وی توضیح داد: وقتی پایبندی های اخلاقی، قانون مداری و شایستگی ها را در جامعه قرار دهیم می توانیم جامعه ایرانی را با همه محدودیت ها و مشکلاتی که امروز در جهان هم وجود دارد و مضیقه هایی که گاه و بیگاه بر ما تحمیل می گردد به صندلی رفیع خود برسانیم.

به گزارش ایرنا، امروز مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی نیرو و رسانه (نور) با حضور وزیر نیرو برگزار گردید که طی آن از محمدمهدی بهرامی خبرنگار گروه مالی به همراه پنج نفر از برگزیدگان رسانه ای ایرنا تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اردکانیان: رسانه ها در توسعه یافتگی نقش مهمی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردکانیان: رسانه ها در توسعه یافتگی نقش مهمی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید