باید اجرای طرح های آب بر مبتنی بر کار کارشناسی باشد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، استاندار ایلام گفت: با توجه به شرایط ناشی از کمبود آب، بنابراین احتیاج است که اجرای هرگونه طرح های تولیدی و گلخانه ای باید منطبق با کار کارشناسی و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود باشد

باید اجرای طرح های آب بر مبتنی بر کار کارشناسی باشد

محمد نوذری در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: هرگونه طرح فراوریی که قرار است ایجاد گردد باید کارشناسان مجرب و متخصص مدارک و مستندات را بر اساس واقعیت ها طرح آنالیز نمایند و چنانچه طرح دارای توجیه مالی و فنی بود، مجوز اجرای آن صادر گردد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست به دستور جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی مبنی بر آنالیز مسائل و مسائل گلخانه داران این استان اشاره نمود و گفت: طرح های فراوریی برای شکوفایی و ادامه فعالیت نیازمند حمایت همه جانبه هستند.

شعبان فروتن بیان نمود: بعضی از گلخانه داران و طرح های فراوریی که با مشکل روبرو هستند نیازمند نگاه فرابخشی دستگاه های اجرایی بوده تا معضل فراروی آن ها مرتفع گردد.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت حمایت از فراوری می طلبد که زمینه لازم برای برطرف مسائل این مجتمع گلخانه ای فراهم گردد.

نماینده واحدهای گلخانه ای مستقر در روستای مورت نیز در این نشست گفت: این مجتمع گلخانه ای در زمینی به مساحت 4 هکتار در جوار روستای مورت در سال 1380 ایجاد شد.

او اضافه کرد: در این مجتمع 15 نفر از دانش آموختگان رشته های مختلف کشاورزی به منظور ایجاد اشتغال و فراوری با دریافت تسهیلات بانکی اقدام به راه اندازی این طرح کردند اما به سبب بروز مسائل بر سر راه فراوری درنهایت این مجتمع تعطیل شد.

او ادامه داد: مهم ترین عوامل تعطیلی و مسائل این مجتمع ناشی از عدم معین تکلیف شرایط مالکیت زمین، نوع کشت و نیز بحران آب در منطقه بود.

این فعال مالی اظهار کرد: مهم ترین درخواست گلخانه داران این است با توجه به تعطیلی این مجتمع و به منظور جبران بخشی از این طرح، زمین این مجتمع به دانش آموختگان مجری طرح واگذار گردد.

معاون امور مالی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه 20 سال از فعالیت این مجتمع گذشته و زمین این طرح در ردیف بافت روستا قرار گرفته است بنابراین بدون مطالعه و کار کارشناسی نمی توان این زمین را واگذار کرد.

جهانگیر رستم زاد اضافه کرد: این در حالی است که به سبب مسائل ناشی از عدم کار کارشناسی و مطالعات ناشی از تأسیس گلخانه در روستای مورت، اکنون 15 نفر از دانش آموختگان این طرح بیکار شده اند.

او ادامه داد: بنابراین می طلبد که با نگاه کارشناسی، دقیق و مبتنی بر قوانین زمینه لازم برای حمایت از این فعالان مجتمع گلخانه ای فراهم گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در این نشست گفت: کلیه مراحل کارشناسی این طرح در گذشته اجرا شده و استعلام های موردنیاز نیز از دستگاه های مختلف اخذ شده است.

محمدعلی اقدسی بیان نمود: مهم ترین معضل این طرح ناشی از کاهش نزولات آسمانی و خشک سالی های متوالی و درنهایت کمبود آب منطقه بوده درحالی که با اقدام حفر چاه و حصارکشی طرح، دو مرحله فراوری گلخانه ای انجام شد اما درنهایت این طرح تعطیل شد.

او ادامه داد: ما معتقدیم که باید با نگاه کارشناسی و حقوقی کوشش کنیم که مشکل این گلخانه داران مرتفع گردد و با ایجاد واحدهای گلخانه ای در مقیاس کوچک برای حمایت از فراوری و اشتغال این طرح اقدام کنیم.

در این نشست مصوب شد: کمیته حقوقی متشکل از سازمان جهاد کشاورزی، امور اراضی، امور آب، دستگاه های نظارتی و فرمانداری برای آنالیز شرایط این طرح تشکیل و به صورت کارشناسی و دقیق مشکل این طرح را آنالیز نموده و خروجی آن ملاک کار در مورد این طرح قرار گیرد.

همچنین در این نشست 8 نفر از مدیران شرکت ها و تعاونی های برتر بخش خصوصی به عنوان عضو اصلی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام برای مدت یک سال انتخاب شدند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "باید اجرای طرح های آب بر مبتنی بر کار کارشناسی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید اجرای طرح های آب بر مبتنی بر کار کارشناسی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید