تاثیر منفی کرونا بر زندگی 67 درصد از تهرانی ها

به گزارش وبلاگ دلگرمی، بر اساس مطالعات اجرا شده به وسیله سازمان های بین المللی و مراکز تحقیقاتی، پاندمی کرونا فقط یک تهدید بهداشتی نیست؛ بلکه می تواند یک تهدید اجتماعی مالی محسوب گردد.

تاثیر منفی کرونا بر زندگی 67 درصد از تهرانی ها

خطر مرگ ناشی از عفونت ویروسی فشار روانی غیر قابل تحملی را بر مردم سراسر دنیا به همراه داشته است. کاهش تعاملات اجتماعی به وسیله سیاست های اعمال شده برای فاصله گذاری اجتماعی و بیکاری طولانی مدت بخش غیر رسمی و بعلاوه از دست دادن شغل، کاهش عایدی و خانه نشینی؛ بدون شک بر سلامت روان افراد تاثیر منفی می گذارد.

تاثیر منفی کرونا بر زندگی

دراین شرایط، مطالعات اپیدمیولوژیک، جمعیت شناختی و بالینی بیماری کرونا، به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است؛ اما تا کنون مطالعات کمی در حوزه تاثیر مالی بیماری کرونا صورت گرفته است.

با توجه به این که خاتمه این همه گیری هنوز نامعین است، درک شرایط متغیر مالی و بعلاوه تاثیر این شرایط بر سلامت روانی افراد، بسیار مهم است. بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیرات احتمالی ویروس کرونا را بر سلامت روان، اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم تهران آنالیز کردند.

در این مطالعه که در بازه زمانی خردادماه تا مرداد ماه سال 1399، به صورت نظرسنجی آنلاین انجام شد، 200 هزار نفر شهروند تهرانی مورد آنالیز قرار گرفتند.

آنالیز جمعیت شناختی افراد شرکت نماینده

آنالیز جمعیت شناختی افراد شرکت نماینده در این تحقیق، نشان داد؛ 39 درصد از افراد در بخش خصوصی مانند بانک های خصوصی، موسسات آموزشی خصوصی و سایر سازمان های دیگر شاغل هستند، 14 درصد از آن ها در بخش های غیر رسمی مشغول به کار هستند؛ آن ها عمدتاً فروشندگان خیابانی، دست فروشان و بازرگانان کوچک هستند و 20 درصد به جای مانده افراد شرکت نماینده هم تاجر اند.

45 درصد از شرکت نمایندگان در این تحقیق، تنها یک عضو عایدیزا در خانواده داشتند، 42.5 درصد از آن ها دارای دو عضو عایدیزا، 9.5 درصد از آن ها سه عایدیزا و 3 درصد از آن ها بیش از سه عضو عایدیزا در خانواده داشتند.

تاثیر منفی کرونا بر زندگی 67 درصد از تهرانی ها

آنالیز های این مطالعه نشان داد؛ 67 درصد از پاسخ دهندگان تصور می نمایند که به علت شیوع کووید-19 زندگی شان بدتر شده است. این همه گیری باعث کمبود عرضه کالاهای اساسی شده و به احتمال زیاد منجر به تورم در آینده نزدیک می گردد. در نتیجه مصرف نمایندگان تمایل بیشتری به پس انداز و تمایل کمتری به مصرف نشان می دهند.

بعلاوه با توجه به مسائل بهداشتی، مردم علاقه چندانی به خرید کالاهای غیرضروری ندارند. این آنالیز نشان داد که 75.5 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند در میان همه گیری کرونا، هزینه کالاهای لوکس کاهش یافته است.

نگرانی برای از دست دادن شغل

در ادامه آنالیز علت تاثیر منفی کرونا بر زندگی، بعلاوه معین شد از نظر آماری در درک افراد شاغل در بخش های مختلف در خصوص تاثیر سوء کووید-19 بر عایدی، از دست دادن شغل، از دست دادن تجارت و خطر از دست دادن شغل در آینده، تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

داده های به دست آمده از این مطالعه نشان داد 65.5 درصد از پاسخ دهندگان دارای عایدی خانوادگی ثابت هستند، در حالی که عایدی خانواده 34.5 درصد از آن ها به علت مسائل ناشی از کووید-19 ناپایدار است.

در این مطالعه اسم شد که عوامل مالی اجتماعی مانند نگرانی از عایدی ثابت خانواده، نگرانی از مواجهه یا ابتلا به کووید-19، نگرانی از تاخیرهای تحصیلی، نگرانی از بیکار بودن، نگرانی از دست دادن ثبات بلندمدت در تجارت، نگرانی از خطر سلامتی سالمندان، نگرانی از آموزش و آینده بچه ها و بعلاوه نگرانی از ننگ و استیگمای کووید- 19 باعث ایجاد مسائل روانی در افراد شده است.

وجود ارتباط بین پاسخ و نوع شغل

نتایج به دست آمده در خصوص نوع تاثیر منفی کرونا بر زندگی، نشان داد که پاسخ افراد بسته به نوع شغل؛ (خصوصی، دولتی، غیر رسمی و خود اشتغالی) بسیار فرق دارد. نوع رابطه استخدامی معین نماینده پاسخ به پرسش هایی مانند از دست دادن شغل در دوران کرونا، استانداردهای زندگی و کاهش هزینه های کالاهای لوکس بود.

با توجه به این یافته ها، پژوهشگران این تحقیق می گویند: به منظور کاهش مخاطرات اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و بعلاوه دولت باید برنامه هایی را برای رسیدن به اطمینان از امنیت شغلی، ایجاد تمایل به پس انداز، ایجاد صندوق ذخیره و ایجاد فرصت های شغلی ساختار یافته، برای مردم و توسعه مهارت ها تهیه و اجرا نمایند.

در انجام این تحقیق پیرحسین کولیوند؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا بیمارستان خاتم الانبیا و هادی کاظمی از گروه بچه ها دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهار امسال به صورت مقاله علمی با اسم تاثیر کووید-19 بر سلامت روان، مباحث مالی اجتماعی و روابط اجتماعی در تهران، یک مطالعه پایلوت در مجله علوم اعصاب شفای خاتم زیر نظر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفای بیمارستان خاتم الانبیا منتشر شده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در وبلاگ دلگرمی بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "تاثیر منفی کرونا بر زندگی 67 درصد از تهرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر منفی کرونا بر زندگی 67 درصد از تهرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید