تلسکوپ جیمز وب نخستین عکس واضح از یک ستاره را ثبت کرد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، تلسکوپ فضایی جیمز وب با تکمیل یک گام مهم در فرآیند هم ترازی آینه ها، پیروز شد عکسی واضح از یک ستاره و کهکشان های دوردست ثبت کند.

تلسکوپ جیمز وب نخستین عکس واضح از یک ستاره را ثبت کرد

رصدخانه بزرگ بعدی بشر کم کم دید خود را واضح تر می نماید و به خوبی در راه کشف اسرار دنیا پیش می رود. تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) که در ماه دسامبر (4 دی) به فضا پرتاب شد، در اواخر ماه ژانویه (بهمن) به 1.5 میلیون کیلومتری زمین رسید و حالا با کوشش بسیار در حال آماده سازی برای آغاز مأموریت علمی است که 10 میلیارد دلار برای آن هزینه شده است.

آژانس فضایی آمریکا امروز 16 مارس (25 اسفند) اعلام نمود که این فضاپیما با تکمیل فازبندی دقیق، در 11 مارس (20 اسفند) نقطه عطف کلیدی دیگری را در فرایند آماده سازی خود ثبت نموده است.

این تلسکوپ بعلاوه تمام پارامترهای نوری مورد احتیاج مهندسان را برآورده نموده است و نور را به طور واضح به ابزار خود می رساند. این دستاورد، ناسا را کاملا مطمئن می نماید که رصدخانه به اهداف علمی خود دست یافته است.

ریتوا کسکی-کوها (Ritva Keski-Kuha) معاون ابزار نوری تلسکوپ وب در مرکز فضایی گادرد ناسا گفت: ما تلسکوپ را به طور کامل روی یک ستاره تراز و متمرکز نموده ایم و عملکرد آن، ویژگی های فنی مطلوب را نشان می دهد. اکنون می دانیم که تلسکوپ دقیقی ساخته ایم.

طبق بیانیه ناسا، تصویر تازه روی ستاره ای به نام 2MASS J17554042+6551277 فوکوس شده است. این نشان می دهد یک هدف تازه برای رصدخانه انتخاب شده است: مراحل قبلی فرآیند راه اندازی، با فوکوس روی ستاره HD 84406 که با فاصله 241 سال نوری در صورت فلکی دب اکبر واقع شده است، اجرا شده بود.

در پس زمینه تصویر تازه ثبت شده هم، ستارگان و کهکشان های دیگری قابل مشاهده هستند که آژانس شناسایی ننموده است. قدرت رصد جیمز وب تا حدی از آینه بزرگ تلسکوپ سرچشمه می گیرد که قطر آن 6.5 متر است. اما امکان پرتاب آینه ای با این ابعاد به صورت مستقیم وجود نداشت، بنابراین طراحان رصدخانه، سطح طلایی آن را به 18 بخش شش ضلعی قابل تنظیم جداگانه تقسیم کردند.

برای هفته ها مهندسان مأموریت در حال تنظیم دقیق و تراز کردن این بخش ها بودند تا دنیا را برای این رصدخانه بزرگ متمرکز نمایند. ناسا تأکید کرد که فرآیند تراز کردن هنوز کامل نشده، اما سخت ترین و اضطراب آورترین مراحل اکنون پشت سر گذاشته شده است.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) معاون اداره مأموریت علمی ناسا هم گفت: بیش از 20 سال پیش، تیم وب آغاز به ساخت قوی ترین تلسکوپی کرد که تا کنون در فضا قرار داده شده است و یک طرح اپتیکی جسورانه برای برآورده کردن اهداف علمی ارائه کرد. امرزی می توانیم بگوییم که این طراحی نتیجه خواهد داد.

ناسا بعلاوه با استفاده از لنزی که برای عکاسی از آینه اولیه طراحی شده بود، یک سلفی منتشر کرد تا به مهندسان در هنگام تراز کردن یاری کند. به گفته ناسا، هنگامی که تراز کردن آینه کامل شد، شاید تا اوایل ماه می، مرحله مقدماتی مهم دیگر تیم، کالیبره کردن ابزارهای روی رصدخانه است. انتظار می رود که این کار تا تابستان کامل گردد و سپس جیمز وب بتواند مشاهدات علمی خود را آغاز کند.

دستور کار علمی این رصدخانه شامل پرداختن به موضوعاتی مانند درک نخستین روزهای کیهان، ارزیابی قابلیت سکونت در سیارات فراخورشیدی و شناسایی تأثیر ماده تاریک مرموز بر کیهان است.

عکس کاور: عکسی که جیمز وب در فرآیند هم ترازی دقیق آینه های خود از یک ستاره و کهکشان ها و ستاره های دوردست ثبت کرد.

Credit: NASA/STScI

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "تلسکوپ جیمز وب نخستین عکس واضح از یک ستاره را ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ جیمز وب نخستین عکس واضح از یک ستاره را ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید