دولت مکلف به ارائه لیست شرکت های قابل واگذاری شد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، تهران (پانا)- سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس گفت تمامی دستگاه های دولتی مکلف شدند تا دستگاه های زیرمجموعه قابل واگذاری خود را برای اجرای خصوصی سازی در سال آینده مشخص و به سازمان برنامه و بودجه معرفی کنند.

دولت مکلف به ارائه لیست شرکت های قابل واگذاری شد

خانه ملت، رحیم زارع با تشریح مصوبات نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق گفت: در نشست امروز موضوع شرکت های مندرج در فهرست واگذاری طی سال آینده که مشمول حکم ماده 4 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) هستند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت که کمیسیون حکم مندرج در لایحه بودجه سال 1400 را عینا تصویب و تمدید کرد.

وی ادامه داد: به موجب این مصوبه، کلیه شرکت های دولتی موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری و بانک ها که برای آنها در بودجه کل کشور سود ویژه پیش بینی شده بود، موظف به واریز مالیات علی الحساب و سود سهام در بودجه به صورت یک دوازدهم شدند.

زارع اضافه نمود: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه همچنین با تمدید حکم دیگری در بودجه موافقت کردند که براساس آن، کلیه دستگاه های دولتی موضوع ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مکلف شدند، دستگاه های زیرمجموعه قابل واگذاری خود را برای اجرای خصوصی سازی در سال آینده معین و به سازمان برنامه و بودجه معرفی نمایند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس اضافه نمود: براساس مصوبه دیگر این کمیسیون، به دولت اجازه داده شد مبلغ 1000 میلیارد تومان از بدهی ناشی از عدم اجرای بند (2) ماده (29) قانون اجرای سیاست کلی اصل 44 قانون اساسی از سال 87 تا به امروز را از طریق فروش سهام و دارایی های مالی خود تامین کند.

به گفته زارع دولت می تواند، برای تامین منبع مالی 90 هزار میلیارد تومانی که از طریق حق الامتیاز واگذاری حقوق مالکانه و واگذاری طرح تملک دارایی در بودجه پیش بینی شده است را از طریق سهام و حق الامتیاز تامین کند.

سقف تامین مالی خارجی در بودجه سال آینده 30 میلیارد دلار شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: بر اساس یکی دیگر از مصوبات کمیسیون سقف تامین مالی خارجی یا فاینانس هم برای سال آینده 30 میلیارد دلار معین شد.

وی یادآورشد: به دولت اجازه داده شد پس از عقد قرارداد با تامین نماینده مالی خارجی به منظور تامین سهم 15 درصدی تسهیلات مالی خارجی یا فاینانس مرتبط با قرارداد از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های زیر ساختی مانند ساخت راه آهن، نیروگاه های بزرگ اقدام کند.

براساس ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه دستگاه هایی اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات و دانشگاه ها، شرکتهای دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک ها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکت های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و ... جزو دستگاه های دولتی محسوب می شوند.

کمیسیون تلفیق از روز شنبه بررسی لایحه بودجه کل کشور را در جلسات صبح و بعد از ظهر آغاز کرده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "دولت مکلف به ارائه لیست شرکت های قابل واگذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت مکلف به ارائه لیست شرکت های قابل واگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید