سرنوشت منطقه آزاد در مازندران

به گزارش وبلاگ دلگرمی، خبرنگاران/مازندران منطقه آزاد مازندران که سال ها در پرده بخشی نگری، اختلاف نظر و عدم نگاه یکپارچه به موضوع توسعه، پنهان و مسکوت مانده بود، خاتمه پرونده اش به جریان افتاد.

سرنوشت منطقه آزاد در مازندران

مطالبه و اولویت مردمیِ طرح ایجاد منطقه آزاد با سه لکه منفصل برای انتها دادن به بن بست و ناکامی تاریخی؛ راهی بود که از سوی استاندار مازندران مطرح شد و نهایتا با جانمایی در سه منطقه؛ پفراینده یکی از عظیم ترین محرک ها و تحولات مالی تجاری استان مازندران را با شتاب قابل قبولی به حرکت درآورد و با اخذ موافقت سازمان های متولی و مسئول؛ نهایتا مصوبه مجلس را نیز دریافت کرد.

منطقه آزاد مازندران در وهله نخست،پس از ارایه به معاون اول رییس جمهور، مورد موافقت وی نهاده شد و از آنجا به دبیرخانه مناطق آزاد کشور رفت و در این نهاد مسئولِ تخصصی تصویب شد.

خاتمه پس از ماه ها کوشش و پیگیری مصوبه ایجاد منطقه آزاد تجاری مازندران با سه لکه منفصل شامل بندر امیرآباد در شرق، بندر فریدونکنار در مرکز و بندر نوشهر در غرب به صورت همزمان به تصویب هیئت دولت رسید.

پس از تصویب طرح منطقه آزاد مازندران در مجلس، این طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان رفت که در آنجا با ابهاماتی روبرو شد که باید برطرف گردد.

اینک در تداوم پیگیری ها، استاندار مازندران با تعامل مجمع نمایندگان مجلس در کوشش است تا با رای زنی ها، دیدارها و نشست های لازم با مسئولان و برطرف ابهامات دریچه نهایی را برای تجلی افق و آینده منطقه آزاد مازندران در راستای شکوفایی اقتصاد و اشتغال استان بگشاید.

اما این مناطق آزاد چه فوایدی برای مازندران می تواند داشته باشد؟

قاسم نوروزی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران، با تاکید به اینکه مازندران یکی از قطب های فراوری کشاورزی در کشور است،اعلام کرد: این استان هم از نظر صادرات و هم از نظر فراوری صندلی ویژه ای در کشور دارد.

وی اصلی ترین دلایل حضور نداشتن استان مازندران دربازارهای خارجی را نبود هیچ انتهاه صادراتی در این استان برشمرد و گفت:باوجود دارا بودن پتانسیل های لازم برای به وجودآوردن انتهاه صادراتی هنوز اقدام به همچین فعالیتی نکرده اند.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه وجود انتهاه صادراتی در هر منطقه ای الزامی است،اشاره نمود:با ایجاد این مناطق، فرآیند صادرات و خروج کالا سریع تر،آسان تر و منظم تر می گردد.

وی یکی از حسن های تشکیل یک مرکز مطلع تجاری را به وجود آمدن قراردادهایی چندجانبه با کشورهای همسایه دانست و اظهارکرد: مناطق آزاد می تواند درهای صادرات خارجی را بر روی محصولات استان باز کند.

این استاد اقتصاد ایجاد بورس محصولات کشاورزی استان مازندران را نقش مهمی درحذف واسطه گری دانست و گفت: این رویداد باعث به وجود آمدن یک بازار امن،بدون ریسک و یک مرکز خرید برای همه خریداران،فروشندگان و فراوریکنندگان می گردد.

وی اضافه نمود:در این منطقه صادرکنندگان می توانند بدون موانع و دست اندازهای تجاری،فرایند ورود و خروج کالا را به راحتی انجام دهند.

نوروزی با اشاره به اینکه ایجاد مناطق آزاد در مازندران یک الزام است،تاکید نمود:مازندران به دلیل مرزهای مشترک آبی با کشورهای دیگر ظرفیت های فراوانی برای صادرات محصولات به ویژه مرکبات دارد و وجود مناطق آزاد سبب می گردد تا بازارهای بسیاری برای فروش محصولات پیدا شده و از طرفی فراوریکنندگان رغبت بیشتری برای فراوری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرنوشت منطقه آزاد در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت منطقه آزاد در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید