سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، خبرنگاران: با توجه به شرایط خوب بورس و امکان بالا رفتن ارزش آن و اینکه قرار است سهام عدالت، ضامن تسهیلات بانکی گردد پیشنهاد می گردد فعلاً از فروش آن خودداری گردد مگر اینکه شرایط بورس تغییر کند.

سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از مهر، بیش از یک ماه از آزاد سازی سهام عدالت می گذرد و بالغ بر 17.5 میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب نموده اند، این در حالی است که مردم همچنان سوالات متعددی را درباره انتخاب این دو روش و نحوه مدیریت سهام خود دارند، با توجه به تمدید مهلت انتخاب آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم، در این گزارش به بعضی از پرتکرار ترین سوالات مردم پاسخ داده شده که از نظرتان می گذرد.

سوال 1: آزاد سازی به روش مستقیم چه تفاوتی با آزاد سازی به روش غیر مستقیم دارد؟

درباره تفاوت این دو روش آزاد سازی باید گفت که در روش مستقیم، شخص سهامدار عدالت، مدیریت سبد شرکت های سرمایه گذاری را شخصاً بر عهده می گیرد و می تواند آن را به فروش رسانده یا از آن نگهداری کند و یا به عنوان ضامنی برای اخذ وام یا کارت اعتباری از بانک (ساز و کار این قابلیت به زودی اعلام می گردد) استفاده کند در ضمنً در حال حاضر امکان فروش سی درصد از این سهام وجود دارد و سهامداران می توانند به وسیله کارگزاری ها آن را به فروش برسانند.

در آزاد سازی سهام عدالت به روش غیر مستقیم، شرکت هایی تحت عنوان شرکت های سرمایه گذاری استانی که تا به امروز به عنوان یک واسطه مدیریتی سهام عدالت را مدیریت نموده و سود آن را سالانه به مردم می دادند، مدیریت سهام عدالت مشمولین را عهده دار می شوند. بنابر گفته مسئولین در عوض خود این شرکت های سرمایه گذاری استانی طی ماه های آینده وارد بورس می شوند و از سهام این شرکت ها به سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب می نمایند داده می گردد. در ضمنً این شرکت ها مبالغی را نیز به جهت تأمین اقتصادی پروژه های عمرانی استفاده خواهند کرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که گرچه زمان ورود این شرکت ها به بورس معین نیست اما طبق وعده مسئولین به مردمی که آزادسازی سهام عدالت به روش غیر مستقیم را انتخاب نموده اند در روز ورود این شرکت ها به بورس به اندازه ارزش روز روش مستقیم، سهام شرکت های استانی تعلق می گیرد و به دلیل اینکه این شرکت ها به صورت عرضه اولیه خواهند بود از حاشیه سود بیشتری نسبت به روش مستقیم بهره مند خواهند شد.

بنابراین به طور خلاصه تفاوت این دو روش در سه نکته ذیل است؛

1. در روش مستقیم هم اکنون امکان فروش سهام وجود دارد اما در روش غیر مستقیم، سهامداران برای فروش سهام خود باید تا زمان ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس صبر نمایند.

2. احتمالاً امکان استفاده از سهام عدالت به عنوان ضامن برای دریافت تسهیلات بانکی برای هر دو روش برقرار باشد.

3. ارزش روز سهام عدالت در روش مستقیم هم اکنون در سایت https://www.sahamedalat.ir و یا سایت کارگزاری ها قابل مشاهده است اما در روش غیر مستقیم هنوز ارزش آن معین نیست اما بنابر گفته مسئولین در زمان ورود این شرکت ها به بورس دقیقاً به اندازه ارزش سهام عدالت مستقیمی ها، از این شرکت ها به مردم سهم داده می گردد و چون این شرکت ها قرار است عرضه اولیه شوند، نهایتاً ارزش سهامی که به سهام دار می رسد در روش غیر مستقیم بیشتر از روش مستقیم خواهد بود.

سوال 2: روش آزاد سازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب نموده ام، اما نمی دانم باید چگونه آن را بفروشم؟

مراحل فروش سهام عدالت به وسیله کارگزاری ها به توضیح ذیل است:

1) ثبت نام در سامانه سجام: در گام اول، در صورتی که سهامدار کدبورسی ندارد، باید به سایت https://www.sejam.ir مراجعه نموده و گزینه ثبت نام در سامانه سجام را انتخاب کند. پس از پر کردن اطلاعات ظرف چند ساعت یک کد به شماره فرد پیامک می گردد.

2) احراز هویت: در گام دوم، پس از آنکه آن کد پیامک شد، فرد سهامدار باید احراز هویت گردد در گذشته این کار تنها در دفاتر پیشخوان دولت امکان پذیر بود اما در حال حاضر امکان احراز هویت غیر حضوری نیز فراهم است و سهامدار می تواند با استفاده از یکی از نرم افزارهای احراز هویت الکترونیک (مانند نرم افزار سیگنال)، در کمتر از 5 دقیقه احراز هویت گردد.

3) ثبت نام سهامدار در سامانه سهام عدالت کارگزاری ها: پس از احراز هویت و دریافت کدبورسی، سهامدار عدالت، می تواند به سامانه سهام عدالت در سایت هرکارگزاری، اقدام به فروش سهام عدالت خود کند.

سوال 3: روش آزاد سازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب نموده ام اما کد بورسی ندارم و فعلاً نیز قصد فروش آن را ندارم، آیا مسئله ای به وجود خواهد آمد؟

خیر، اگر کد بورسی نیز دریافت ننموده باشید، سهام عدالت شما در هر دو روش مستقیم یا غیر مستقیم محفوظ است و زمانی که این کد را دریافت کردید، می توانید آن را به فروش برسانید.

سوال 4: روش آزاد سازی غیر مستقیم سهام عدالت را انتخاب نموده ام، آیا می توانم آن را بفروشم؟

اگر روش آزاد سازی غیر مستقیم را انتخاب نموده اید تا زمانی که این شرکت ها وارد بورس نشده اند امکان فروش سهام خود را ندارید و باید تا اطلاع ثانوی صبر کنید.

سوال 5: سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟

پاسخ به این سوال به احتیاج فرد سهامدار به مبلغ سهام عدالت بستگی دارد، اما به طور کلی با توجه به شرایط خوب بورس و امکان بالا رفتن ارزش آن و اینکه قرار است سهام عدالت، ضامن تسهیلات بانکی گردد پیشنهاد می گردد فعلاً از فروش آن خودداری گردد مگر اینکه شرایط بورس تغییر کند.

سوال 6: سفارش فروش سهام عدالت را به بانک داده ام، چه زمانی وجه را واریز می نماید؟ آیا این موضوع که بانک ها سهام عدالت را به قیمت 450 هزار تومان فروخته اند صحت دارد؟ بانک، وجه را واریز نموده است اما کمتر از سی درصد سهام عدالت من است، چه کاری می توانم انجام دهم؟

بانک ها چند روزی این امکان را داشتند تا از مردم برای فروش سهام عدالتشان وکالت بگیرند اما در این وکالتنامه نوشته نشده بود که بانک چه زمانی و چه سهامی را خواهد فروخت لذا بانک، هر زمان که بتواند سهام عدالت افرادی که به او وکالت داده اند را بفروشد، به اندازه ارزش سهام عدالت در آن روز مبلغ را واریز می نماید.

بنابراین ممکن است بانک، امروز سهام عدالت را بفروشد اما چند روز آینده به حساب سهامداران واریز کند و در این چند روز ارزش سهام عدالت بیشتر از پیش شده باشد اما بانک مبلغ همان روزی که سهام را فروخته است، واریز می نماید.

نکته دیگر این است که در حال حاضر 36 شرکت بورسی در سهام عدالت وجود دارد، اگر شخص خود با استفاده از سامانه کارگزاری ها سهام عدالت را بفروشد، می تواند انتخاب کند که کدام سهام را به فروش برساند اما بانک، هیچ تعهدی ندارد که کدام سهام را خواهد فروخت و به انتخاب خود 30 درصد از سهام عدالت موکل خود را می فروشد بنابراین ممکن است این رقم حتی کمتر از سی درصد کل ارزش روز باشد و یا ممکن است رقم بانک های مختلف با هم تفاوت کند اما با توجه داشت که اولاً رقم 450 هزار تومان کاملاً کذب است دوماً با تحقیق های میدانی، مشاهده شده که رقم واریزی، کمی کمتر سی درصد ارزش کل سهام عدالت فرد بوده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید