عفونت های ویروسی چه زمانی در ورزشکاران افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، دانشیار دانشگاه تربیت مدرس در خصوص مسائلی که احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی در ورزشکاران حرفه ای را افزایش می دهد، شرح داد.

عفونت های ویروسی چه زمانی در ورزشکاران افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ دلگرمی، مهدیه ملانوری شمسی در تبادل نظر با ایسنا در خصوص احتمالات ابتلا به عفونت ­های ویروسی در ورزشکاران حرفه ای، اظهار کرد: بعضی از شاخص ­های سیستم ایمنی در ورزشکاران حرفه ­ای و عموما ورزشکاران رشته­ های استقامتی که فعالیت­ های ورزشی طولانی­ مدت بالای 2 ساعت دارند و یا حتی ورزشکارانی که به صورت شدید تا حدود یک ساعت فعالیت ورزشی مداوم را پشت سر می­ گذارند به ویژه در ساعات ابتدایی بعد از انجام یک وهله فعالیت، تحت تاثیر قرار می گیرد و اصطلاحا می تواند منجر به ایجاد پنجره باز سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلای افراد به عفونت گردد.

مدت زمان فعالیت ورزشی عاملی موثرتر در تضعیف سیستم ایمنی بدن

وی ادامه داد: باید توجه داشت که مدت زمان فعالیت ورزشی عامل موثرتری در تضعیف سیستم ایمنی بوده و عموما ورزشکارانی که دچار عفونت­ های مجاری تنفسی فوقانی می شوند، در محیط تمرین دچار عفونت شده و این مشکل منجر به کاهش عملکرد در آن­ ها خواهد شد و تمرین را مختل و از شرکت در مسابقه با بهترین عملکرد جلوگیری می­ کند.

افزایش احتمال ابتلا به عفونت بر اثر دم و بازدم ­های عمیق و تعداد تنفس بالا

دانشیار دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه مسائل تغذیه­ ای، استرس و شرایط محیطی نامتعارف (سرد، گرم و تمرین یا مسابقه در ارتفاع) و عوامل دیگر تشدید نماینده سرکوب سیستم ایمنی هستند و احتمالا ورزشکاران را مستعد به عفونت خواهند کرد، گفت: تضعیف سیستم ایمنی موجب فعال شدن ویروس­ های مخفی مانند تب­خال و یا موجب ابتلا به عفونت­ های جدید در ورزشکاران خواهد شد. دم و بازدم­ های عمیق (عمق تنفس بالا) و تعداد تنفس بالا احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می ­دهد و مطالعات نشان داده­ اند یک ساعت تمرین ورزشی در فضای سرپوشیده باعث افزایش کلونی ویروسی در مجاری تنفسی فوقانی در ورزشکاران شده است.

ورزشکاران رشته ­های استقامتی؛ مستعد عفونت و سرماخوردگی

ملانوری ادامه داد: سلول ­های سفید خون بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند که در جریان پیشگیری از عفونت ­ها یا مبارزه با عفونت نقش بسزایی را ایفا می نمایند و خستگی، بیماری ­های ویروسی و سندرم­ بیش­ تمرینی با تغییرات سلول­ های سفید خون همراه است، بنابراین ورزشکاران رشته ­های استقامتی از ذخایر نوتروفیل مغز استخوان کمتری برخوردار هستند که در نتیجه ورزشکار مستعد عفونت و سرماخوردگی خواهد شد.

به گفته وی، یکی دیگر از شاخص ­هایی که در ورزشکاران تحت تاثیر قرار می­ گیرد لنفوسیت­ ها بوده که در پژوهشی نشان داده است که سطوح لنفوسیت ­ها در انتهای فصل در فوتبالیست ­ها کاهش یافته است و همچنین بالا رفتن سطوح مونوسیت ­ها که شاخص عفونت مزمن بوده در ورزشکاران مشاهده شده است.

این دانشیار دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه افزایش بیش از معمول سطوح کراتین کیناز نشان دهنده خطر عفونت است که به دنبال فعالیت های شدید در ورزشکاران حرفه ای رخ خواهد داد، اظهار کرد: همچنین سطوح پایین IgA بزاقی نشان ­دهنده این است که ورزشکار در معرض عفونت مجاری تنفسی فوقانی قرار گرفته است.

شاخص های بیش تمرینی

ملانوری با بیان اینکه افزایش سایتوکاین ­های التهابی در خون (افزایش مزمن IL-6 در خون دونده استقامتی) و کاهش سایتوکاین­ های ضدالتهابی نشان­ دهنده شاخصی از بیش تمرینی است، گفت: همچنین افرادی که پلی مورفیسم­ های مشخصی از ژن IL-6 را دارند بیشتر گرفتار عفونت مجاری تنفسی فوقانی می­ شوند و سطوح جریان خونی بعضی از شاخص ­های تغذیه ای شامل مواد معدنی، مانند آهن، مس، روی و... ویتامین­ هایی مانند ویتامین B12، ویتامین D و اسید فولیک می توانند عملکرد سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی را در ورزشکاران حرفه ای تحت تاثیر قرار دهند و علاوه بر آن آب­رسانی مناسب، مصرف آنتی اکسیدان ­ها، کربوهیدرات­ و پروبیوتیک­ ها از فرآیند تضعیف سیستم ایمنی در ورزشکاران پیشگیری می ­نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "عفونت های ویروسی چه زمانی در ورزشکاران افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت های ویروسی چه زمانی در ورزشکاران افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید