نقص تضامین مشتری مانع فروش سهام پتروشیمی خلیج فارس شد

به گزارش وبلاگ دلگرمی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه حراج سه بلوک یک، 2 و 15 درصدی سهام دولت در پتروشیمی خلیج فارس به علت ایراد در تضامین انجام نشد، گفت: این حراج مجدداً در هفته های آینده تجدید می گردد.

نقص تضامین مشتری مانع فروش سهام پتروشیمی خلیج فارس شد

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ دلگرمی به نقل از سازمان خصوصی سازی، حسین قربان زاده در پاسخ به این پرسش که آیا حراج سه بلوک یک درصدی، 2 درصدی و 15 درصدی از به جامانده سهام دولت در شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار بود، در این هفته انجام گردد، گفت: به خاطر اینکه تضامین مشتریان در خصوص مقرر ارائه نشد و دارای ایراد هایی بود که نمی توانستند ایراد ها را برطرف نمایند، بنابراین عرضه سه بلوک یک درصدی، 2 درصدی و 15 درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مشتری نداشت.

وی اضافه نمود: دوشنبه شب در هیأت واگذاری جلسه ای برگزار کردیم که این حراج عرضه بلوکی مجدد برگزار گردد و اطلاعیه عرضه این بلوک ها شنبه آینده یعنی 18 دی ماه منتشر می گردد و به فاصله 10 تا 12 روز بعد از آن دوباره این سهام بلوکی عرضه خواهد شد.

قربان زاده این را هم گفت: در خصوص بلوک 15درصدی سهام دولت در پتروشیمی خلیج فارس، حصه و آورده نقدی 30 درصد و بعلاوه 30 درصد افزایش ارزش یا پریمیوم به خاطر سهام بلوکی با اقساط چهار ساله که هر قسط 6 ماه یکبار خواهد بود، عرضه خواهد شد و بعد از عرضه 15 درصدی بلوک های یک درصدی و 2 درصدی سهام عرضه خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که شما قبلاً اعلام کردید، مدارک خریداران مزایده بلوک ها دریافت شده است و آیا شرکت ها نمی توانستند، تضمین های لازم را فراهم نمایند، گفت: بعد از دریافت مدارک مراحلی دارد که هم سازمان بورس و هم سازمان خصوصی سازی باید آن را آنالیز و تأیید کند. بخشی از مدارک از نظر تمکن اقتصادی در سازمان بورس آنالیز می گردد و بعضی نیز از لحاظ آنالیز صلاحیت فنی و مدیریتی و اهلیت در کارگروه اهلیت پایش و آنالیز می گردد، اما در حراج هفته جاری به خاطر مشکل در تضامین به این مرحله نرسید. چون در تضامین ایراداتی بود که اعضای کارگروه پایش اهلیت آن ایراد ها را نپذیرفتند و نهاد های نظارتی و سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس هم آن را قبول نکرد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص اینکه آیا خریداران بلوک ها می توانند تضامین را تا حراج بعدی فراهم نمایند، مطرح نمود: دو سه شبهه در این مورد وجود دارد که باید آن ها را برطرف نمایند. نکته اول اینکه آیا عرضه سهام بلوکی دولت در هلدینگ خلیج فارس باعث می گردد که دست حاکمیت از این هلدینگ بزرگ پتروشیمی جدا گردد که اولاً پتروشیمی هایی که در سال های گذشته واگذار شده است، بعد از واگذاری سودآور شدند و در بلوک های قبلی که دولت در پتروشیمی خلیج فارس داشت، واگذار شد و بعد از 7-8 سال بهره وری در این شرکت انجام شده است.

وی گفت: به عنوان مثال در زمانی که سهام بلوکی این شرکت دست دولت بود، شرکت ملی پتروشیمی 3 میلیارد دلار در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس هزینه کرد که نمی توانست آن را به دست آورد، اما بعد از واگذاری که دولت سهامدار عمده نبود، علاوه براینکه 3 میلیارد دلار دولت برگشت 12درصد کارمزد آن هم به دولت رسید و بعد از واگذاری 7 میلیارد دلار تازه در هلدینگ پتروشیمی سرمایه گذاری شد که در عایدی های آینده شرکت نشان داده می گردد.

قربان زاده این را هم گفت: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پارسال 45 هزار میلیارد تومان سودآوری داشت. پیش بینی می گردد، سودآوری برای سال آینده به 70 هزار میلیارد تومان برسد؛ بنابراین بعد از واگذاری عملکرد پتروشیمی ها بهتر شده است.

وی در خصوص شبهه دیگر گفت: اهمیت هلدینگ خلیج فارس که دارای 17 پتروشیمی در زیرمجموعه خود است، به گونه ای است که نمی تواند از دست حاکمیت به طور کامل خارج گردد و شرکت ملی پتروشیمی به نمایندگی از دولت کار حاکمیتی و تنظیم گری در پتروشیمی های بزرگ را انجام می دهد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی این نکته را هم گفت: خریداران بزرگ بلوک های بزرگ پتروشیمی ها به علت رقم بالای حصه نقدی و ارزش کل بلوک ها به گونه ای است که اشخاص حقیقی خریدار آن نیست و شرکت های حقوقی بزرگ که در این صنعت حضور چشم گیر دارند، می توانند سهامدار عمده این شرکت ها شوند.

قربان زاده در خصوص مشکل قیمت گذاری که بعضی اعلام کردند، مطرح نمود: مطابق سیاست های کلی اصل 44 که قبلاً اعلام شده است ملاک برای شرکت هایی که در بورس حضور دارند قیمت تابلوی سهام آن شرکت ها است و طبق قانون براساس مصوبه شورای اصل 44 قیمت تابلوی بورس ملاک عمل است البته در خصوص بلوک 15 درصدی به خاطر اینکه یک جایگاه هیأت مدیره به شمار می رود، قیمت پایه به علاوه 30 درصد اضافه ارزش یا پریمیوم و مانند حارج شرکت های هفت تپه نیست که قیمت براساس کارشناسی باشد، بلکه اطلاعات این هلدینگ و شرکت های زیرمجموعه در سامانه کدال وجود دارد و قیمت تابلوی بورس هم برای همه روشن است. از طرفی همکاران ما به روش های سودآوری DDM و FCFE مدیریت جریان نقدینگی آزاد و روش نسبی P به E آنالیز شده و میانگین قیمت در این روش ها فراتر از قیمت تابلوی بورس نیست و ما طبق قانون مکلف هستیم، قیمت تابلو را ملاک قرار دهیم.

وی بعلاوه در خصوص شهبه دیگری گفت: بعضی می گویند شرکت هلدینگ خلیج فارس تتازه ارزیابی دارایی نشده در حالیکه این مسئله هیچ تأثیری در قیمت هر سهم آن شرکت ندارد. ممکن است در تتازه ارزیابی تعداد سهام بالا برود، اما به همان نسبت قیمت کاهش می یابد و بنابراین تتازه ارزیابی در قیمت واقعی یک دارایی تأثیری ندارد. مضافاً آنچه در قیمت تابلو وجود دارد، براساس عرضه و تقاضا معین می گردد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه نمود: از طرفی افزایش ارزش که در بلوک یک درصدی هیچ اثری نداشت و هر مشتری می توانست بلوک یک درصدی فارس را به قیمت تابلو خریداری کند، اما مشتری پیدا نشد، یعنی بلوک یک و 2 درصدی عرضه شد، اما مشتری پیدا نشد.

قربان زاده در خصوص اینکه آیا نقدینگی لازم در بازار برای خرید بلوک 15درصدی هلدینگ خلیج فارس وجود دارد، بیان داشت: مشتری خرید 15درصدی با مشتری یک و 2 درصدی فرق دارد در بلوک 15 درصدی یک جایگاه هیأت مدیره وجود دارد و هلدینگی هایی که می خواهند آن را خریداری نمایند به راحتی می توانند از شرکت های زیرمجموعه خود حصه نقدی را فراهم نمایند و 30 درصد اضافه ارزش را هم بپردازند؛ بنابراین نقدینگی به میزان کافی وجود دارد.

وی بعلاوه در خصوص آخرین خبر از واگذاری سرخابی ها مطرح نمود: صورت های اقتصادی تیم فوتبال استقلال به سازمان خصوصی سازی آمده که در حال آنالیز هستیم، اما هنوز صورت های اقتصادی باشگاه پرسپولیس به سازمان خصوصی سازی واصل نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نقص تضامین مشتری مانع فروش سهام پتروشیمی خلیج فارس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقص تضامین مشتری مانع فروش سهام پتروشیمی خلیج فارس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید