آینده داراسوم در بورس

به گزارش وبلاگ دلگرمی، خبرنگاران : یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می رسد که از اواسط مهرماه، بازار بورس به تعادل رسیده و به سمت قله قبلی حرکت کند، خوشبختانه این اتفاق، طی چهار روز اخیر اتفاق افتاده و کلیت بازار با یک کف سازی خوب به سمت بالا حرکت خواهد نمود.

آینده داراسوم در بورس

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از ایسنا محمدابراهیم احمدی در مورد آینده داراسوم در بازار بورس اظهار کرد: طبیعتا هرچه تعداد سهام وارد شده به بورس بیش تر باشد، بازار عمق بیش تری پیدا می نماید و این موضوع، به وزین تر شدن بازار یاری خواهد نمود. در واقع شرکت های عظیم می توانند نقدینگی خوبی را جذب بازار سرمایه نمایند، همان طور که در بحث خرید سهام دارا یکم و دوم نیز چنین اتفاقی رخ داد.

وی اضافه نمود: واگذاری دارایی های دولت به مردم می تواند در راستای گسترش خصوصی سازی و چالاک سازی دولت، مثبت ارزیابی گردد. استقبال مردم از دارا یکم که شامل بیمه اتکایی امین، بیمه البرز و بانک های صادرات، ملت و تجارت بوده، درخور توجه و بی سابقه بود، البته دولت نیز برای جلب اعتماد مردم از این سهام حمایت بسیاری به انجام رساند.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد موفقیت سهام دارایکم و دوم در بازار توضیح داد: سرمایه گذاران زمانی که متوجه شدند سهام دارادوم، پالایشگاهی است، برای خرید آن در صف های طولانی نشستند و این سهام نیز پیش از عرضه دارا دوم در بازار با استقبال خوبی روبرو و حتی اصطلاحا رشد آن ها پیش خور شد اما با اصلاح سنگین بازار و ریزش های سهمگینی که در دو ماه گذشته رخ داد، به بسیاری از سهام داران تازه وارد بورس، شوک شدیدی وارد و اعتماد از بسیاری از آن ها سلب شد. شعارزدگی مسئولان نیز این موضوع را تشدید نموده و مداخلات بیش از اندازه گردانندگان بازار و دستوری شدن فرایند بازار سرمایه، باعث شد تعداد کثیری از افراد با زیان های سنگین دست به فروش سهام خود بزنند.

اگر شرایط فعلی تداوم یابد، استقبال خوبی از عرضه سهام داراسوم نخواهد شد

احمدی اعلام کرد: در صورت تداوم شرایط فعلی، نمی توان استقبال خوبی از عرضه سهام داراسوم را متصور بود، مگر اینکه حقوقی ها و سهامداران عمده بازار را حمایت نمایند تا سودآوری سهم های دارایکم و دوم بار دیگر در بازار جلوه گری نماید، همچنین مردم احساس رضایت نسبی از سهامداری در بازار سرمایه داشته باشند و در یک کلام اعتماد از دست رفته آن ها از بازار به مردم بازگردد تا در آن صورت مردم برای استقبالی باشکوه از سهام داراسوم آماده شوند.

وی با بیان اینکه در ماه های پایانی سال 91 و در هشت ماه نخست سال 92 بورس رشد شتابانی به خود گرفت، بیان کرد: از اواخر دولت دهم تا پنجمین ماه پس از استقرار دولت یازدهم، بازار رشد خوبی کرد و با استقبال قابل توجهی روبرو شد. دولت یازدهم معتقد بود که نقدینگی در زمان دولت دهم افزایش چشمگیری یافته و میزان تورم در کشور بسیار بالا است، از این رو به دنبال راه هایی برای کاهش نقدینگی در جامعه بود و یکی از راه های استفاده شده برای کاهش این نقدینگی، ایجاد جذابیت چند ماهه در بازار بورس بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هیجان مذاکره مستقیم با آمریکا نیز دستاویز این موضوع قرار داده شد، با شعار حمایت از سهام و سهام داران، دارایی های چند صد هزار نفر از مردم را در دماسنج مالی کشور یعنی بورس جمع کرد و پس از آن در حرکتی کاملا سنجیده، نخست با خروج سنگین حقوقی ها بازار را دچار شوک نمود، سپس نرخ خوراک پتروشیمی را افزایش و به عبارتی سودآوری آن ها را به میزان چشمگیری کاهش داد و پس از آن صف های خرید سهام پتروشیمی را که عمدتا شاخص ساز بودند به صف های فروش تبدیل نمود.

احمدی اعلام نمود: به تدریج و در زمانی که امید سهام داران به یاس مبدل شده بود، در آخرین حرکت بازی، با بالا بردن نرخ سود بانکی تیر خلاص را بر پیکر نیمه جان بورس زد و بازار سرمایه را حداقل تا دو سال از نفس انداخت. سال 98 و 99 بعضی از کارشناسان و افراد باتجربه بازار معتقد بودند که دولت مجددا این سناریو را اجرا خواهد نمود که البته همه چیز مشابه سال 92 اجرا شد و تنها تفاوت آن در عدم تغییر نرخ بهره بانکی بود که این روزها زمزمه هایی از افزایش این نرخ هم به گوش می رسد، البته شرایط امروز بازار بورس، شرایط مالی کشور و تحریم ها با سال 92 تفاوت هایی دارد.

بازار بورس آینده ای مثبت پیش رو خواهد داشت

وی اعلام نمود: در صورت افزایش نرخ سود بانکی، با توجه به هیجانی بودن رفتار بیشتر سهام داران حاضر در بازار سرمایه، به احتمال زیاد عده ای با بروز رفتارهای هیجانی دچار لغزش شده، از بازار بورس با زیان های مضاعف خارج و بازار برای مدتی دچار نوسانات عمدتا منفی خواهد شد اما در میان مدت، اثر این اتفاق کم شده و بازار، با توجه به پارامترهای بسیاری نظیر افزایش قیمت های جهانی در بیشتر زمینه ها، سودآوری بالای صنایع، گران شدن قابل ملاحظه کالاها در کشور طی امسال، استقبال مردم از فراوریات داخلی با عنایت به اعمال سخت ترین تحریم های غرب علیه ایران و کاهش کالاهای خارجی، آینده ای مثبت پیش رو خواهد داشت.

این کارشناس بازار بورس گفت: اخیرا به بانک ها اجازه سرمایه گذاری در بورس داده شد، هر چند بانک ها در بخش های مختلف دیگر مالی نیز سرمایه گذاری هایی داشته اند، بنابراین با افزایش نرخ سود سپرده بانکی، پرداخت آن برای بانک ها با دشواری روبرو خواهد بود اما تا آرام کردن جو متلاطم اقتصاد سردرگم ایران، احتمال اینکه به صورت موقت این اتفاق توسط سیاست گذاران مالی کشور رقم بخورد، وجود دارد. به نظر می رسد که از اواسط مهرماه، بازار به تعادل رسیده و به سمت قله قبلی حرکت کند و خوشبختانه این اتفاق، طی چهار روز اخیر اتفاق افتاده است. چنانچه دولت قصد تخریب این بازار را نداشته باشد، کلیت بازار با یک کف سازی خوب به سمت بالا حرکت خواهد نمود.

احمدی در مورد راهکاری برای جلب اعتماد عمومی بیان کرد: اگر مسئولان مالی به دنبال تامین سرمایه مورد احتیاج در شرایط سخت تحریمی برای رشد و ارتقای صنایع داخلی و برطرف مشکل اشتغال جوانان و برطرف موانع فراوری هستند، باید پیش از هر چیز به دنبال جلب اعتماد مردم برای جذب این سرمایه به وسیله بورس بفرایند. فروش اوراق تبعی، اعمال سیاست های درست، پرهیز از مقررات شتاب زده، اهتمام به استفاده از بازارگردانان متعهد و همین طور اعمال مقررات خرید و فروش سهام خزانه که در آن امکان خرید و فروش سهام شرکت به میزان 10 درصد از دارایی ها به افراد داده می گردد، می تواند جنبه حمایتی داشته و سبب جلب اعتماد عمومی گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "آینده داراسوم در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده داراسوم در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید