توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز مرخز به وسیله محققان کشور

به گزارش وبلاگ دلگرمی به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر عبدالرضا دانشور آملی مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: مطالعه ای با هدف ایجاد و حفظ رده های سلولی فیبروبلاست بز مرخز به عنوان گونه ای در خطر انقراض در این مرکز انجام شد. در این راستا، سلول های فیبروبلاست اولیه بیش از 50 بز مرخز نر و ماده، جداسازی، کشت و تکثیر داده شد.

توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز مرخز به وسیله محققان کشور

دانشور اضافه نمود: سلول های کشت یافته از نظر ویژگی های ظاهری، جمعیت و تکثیرسلول، آنالیز کروموزومی، آلودگی های میکربی و مایکوپلاسمایی و بیان پروتئین های فلوئورسنت با وکتورهای ویروسی آنالیز شدند.

مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ادامه داد: بر اساس آزمون افتراق بین گونه ای، سلول های بدست آمده از این نژاد هیچگونه آلودگی ادغام با سلول های دیگر و یا عدم شناسایی هویت را نداشته و بطور خالص ذخیره سازی و بانک شدند.

وی اعلام کرد: موضوع حائز اهمیت در این پروژه توسعه بانک سلول های بز مرخز است که به عنوان کلکسیون سلولی گونه در معرض خطر انقراض در کشور به ثبت رسیده است. این مطالعه نشان داده است که می توان سلول های با حفظ پایداری خصوصیات ژنتیکی نگهداری و جمع آوری کرد.

به گزارش وبلاگ دلگرمی، نتایج این پژوهش در ژورنال Molecular Biology Reports به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز مرخز به وسیله محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز مرخز به وسیله محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید