2 طرز تهیه شاهدانه بو داده ساده و دهن باز

به گزارش وبلاگ دلگرمی، شاهدانه یکی از با ارزش غذایی بالا منبع غنی آنزیم، نشاسته و چربی های غیراشباع است. در کنار شاهدانه، گندم برشته و هم به عنوان در شهرهای مختلف پرطرفدارند. هر چند شاهدانه بو داده را به راحتی می توان از فروشگاه ها یا آجیل فروشی ها خریداری کرد ولی تهیه شاهدانه بو داده در منزل هم می تواند خیالتان را بابت سالم بودن آن راحت تر کند و هم از لحاظ مالی به صرفه تر خواهد بود. در این مقاله از سرویس، به طرز تهیه شاهدانه بو داده خواهیم پرداخت. بعلاوه درباره برترین روش مصرف شاهدانه، مقدار مناسب استفاده از شاهدانه، مضرات شاهدانه بو داده و … خواهیم گفت. با همراه باشید.

2 طرز تهیه شاهدانه بو داده ساده و دهن باز

طرز تهیه شاهدانه بو داده خانگی

مدت زمان آماده سازی مواد: 120 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت: 15 دقیقه

اندازه انرژی (در 28 گرم): 161 کالری

مواد لازم برای تهیه شاهدانه بو داده

شاهدانه: 100 گرم

نمک: 1 قاشق سوپ خوری

روغن سرخ کردنی: 2 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه شاهدانه بو داده شور

برای طرز تهیه شاهدانه بو داده نمکی، باید ابتدا شاهدانه ها را شسته و بعد در اندازهی آب خیس کنید. بعد از آبکش کردن شاهدانه ها و از دست دادن آب اضافی، آن ها را در تابه با کمی روغن تفت دهید. سپس اندازهی نمک و آب را با هم مخلوط نموده و به شاهدانه در حال تفت اضافه کنید. شاهدانه ها را بعد از طلایی شدن و گرفتن طعم خامشان، در ظرف مناسب یا همراه با برنجک و گندم برشته سرو کنید.

مرحله اول: شاهدانه ها را بشویید و خیس کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه شاهدانه بو داده، شاهدانه ها را تمیز نموده و ناخالصی ها را جدا کنید. سپس شاهدانه ها را در یک کاسه بریزید و روی آن را آب اضافه کنید. آب باید روی شاهدانه ها را بپوشاند. چند دقیقه صبر کنید تا شاهدانه ها کف ظرف ته نشین شوند. آب روی شاهدانه ها را عوض کنید تا گرد و خاک روی شاهدانه های خام شسته گردد. شاهدانه ها را به مدت 2 ساعت در آب خیس کنید.

مرحله دوم: شاهدانه ها را آبکش کنید

پس از اینکه شاهدانه ها آب را به خودشان جذب کردند، آن ها را در یک الک بریزید و زیر آب بشویید. صبر کنید تا آب اضافی شاهدانه ها گرفته گردد. برای اینکه زودتر آب شاهدانه ها خارج گردد، آن ها را می توانید روی یک دستمال تمیز خشک بریزید.

مرحله سوم: شاهدانه را در روغن تفت دهید

در این مرحله از طرز تهیه شاهدانه بو داده، یک تابه مناسب را روی حرارت قرار دهید و روغن را در آن بریزید. اجازه دهید روغن داغ گردد. سپس شاهدانه های آبکش شده را به تابه اضافه کنید و آن ها را به صورت مداوم تفت دهید.

مرحله چهارم: نمک و آب اضافه کنید

در این مرحله، باید نمک را به صورت حل شده به شاهدانه اضافه کنید. برای این کار، نمک را با 4 قاشق آب در یک لیوان حل کنید. یعنی به ازای هر اندازه نمک، چهار برابر آب در نظر بگیرید تا با هم حل شوند. بهتر است از آب جوش یا گرم بهره ببرید. این محلول را به شاهدانه های داخل تابه که تفت خورده اند، اضافه کنید.

مرحله پنجم: شاهدانه را تفت دهید

تفت دادن شاهدانه ها را تا حدی ادامه دهید که آب موجود در تابه بخار گردد و فقط نمک ها بمانند. اگر نمک ها سوختند، طعم شاهدانه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت بعلاوه شستن و تمیز کردن ظرف، سخت خواهد بود.

بنابراین در این شرایط، شاهدانه ها را در یک تابه دیگر بریزید و به تفت دادن ادامه دهید تا شاهدانه ها کمی رنگ طلایی بگیرند. سپس شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید شاهدانه های بو داده خنک شوند و آن ها را در ظرف مناسب، سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شاهدانه بو داده

*برای این که طعم شاهدانه خوشمزه تر و متفاوت تر گردد، به آب نمک، به اندازه نصف یا یک قاشق آبلیمو یا چاشنی های دیگر مثل آب نارنج یا آبغوره هم اضافه کنید و بعد این محلول را روی شاهدانه ها بریزید.

* مراقب باشید که شاهدانه احتیاج به زمان زیادی برای تفت دادن ندارد و زودتر از گندم برشته می سوزد.

* یک روش دیگر طرز تهیه شاهدانه بو داده این است که به صورت مستقیم، نمک را به شاهدانه در حین تفت خوردن در تابه اضافه کنید. در این روش، دانه های نمک بیشتری روی شاهدانه می مانند و ممکن است به خوبی پخش نشوند یا بلورهای نمک زودتر می سوزند. بهتر است روشی را که در بالا برای طرز تهیه شاهدانه بو داده آورده شده است، دنبال کنید.

طرز تهیه شاهدانه دهن باز

یکی از نمونه های مورد استفاده از مصرف شاهدانه، نوع باز شده آن است. به این نوع شاهدانه ها، شاهدانه دهن باز گفته می گردد و روش تهیه آن فرق دارد. از این نوع شاهدانه معمولا برای استفاده پرندگان به کار می رود و در فرایند پخت، اندازه زیادی از روغن اضافه شاهدانه گرفته می گردد.

برای این کار هر اندازه شاهدانه را که می خواهید آماده کنید، با آب بشویید و بعد از تمیز شدن در یک قابلمه یا ظرف مناسب بریزید. روی شاهدانه ها را آب بریزید و روی حرارت بگذارید.

بعد از جوش آمدن آب، درب ظرف را بگذارید و صبر کنید تا حدود 30 دقیقه شاهدانه ها داخل آب بجوشند. در این فاصله شاهدانه ها شکافته می شوند و اندازهی از چربی شان بیرون می آید. سپس شاهدانه ها را در یک الک بریزید و زیر آب سرد بشویید. آن ها را روی یک پارچه پهن کنید و زیر نور آفتاب بگذارید تا کاملا خشک شوند.

برترین روش مصرف شاهدانه

شاهدانه را به شکل های مختلف می توان در رژیم غذایی خود جای داد. این دانه های مقوی و مفید هم به صورت خام و هم به صورت بو داده مصرف می شوند. البته پوست روی دانه های شاهدانه سفت و ضخیم است و هر چند فیبر زیادی دارد ولی بعضی افراد برای هضم آن دچار مشکل می شوند. پس بهتر است پوست روی آن را جدا نموده و در موارد زیر از آن ها بهره ببرید.

*شاهدانه را به صورت دانه های خام و بو داده می توانید به عنوان آجیل بهره ببرید.

*شاهدانه را می توانید در طرز تهیه یا برای تزیین روی انواع اسموتی، شِیک و شربت به کار ببرید. بعلاوه از آن برای تزیین یا کوکی می توان استفاده کرد.

*استفاده از شاهدانه بو داده روی و مرغ کبابی، طعم آن را لذیذتر و قو ی تر خواهد نمود.

*از شاهدانه بو داده یا خام می توان در طرز تهیه استفاده کرد. کنجد و شاهدانه برای تزیین روی سالادها، گزینه بسیار مناسبی هستند.

*علاوه بر خود شاهدانه، فرآورده های آن، مثل روغن و شیر شاهدانه هم برای تهیه و تزیین غذاها و سالادها استفاده می شوند.

* شاهدانه غذای پرندگانی مثل کبوتر، طوطی، مرغ عشق، عروس هلندی و قناری است.

* بد نیست بدانید که مضرات شاهدانه بو داده در صورتی مشاهده می گردد که در مصرف آن زیاده روی کنید. در این صورت ممکن است فرد با مسائل گوارشی، اسهال، دل پیچه، سردرد، تاری دید و روبرو گردد. البته در موارد بسیار نادری این مسائل سلامتی گزارش شده است.

* هر چند خیلی ها شاهدانه را به اشتباه به عنوان مخدر در نظر می گیرند ولی دانه های شاهدانه خاصیت مخدر و روانگردان ندارد و مصرف آن به طور معمول به اندازه 1 تا 2 قاشق غذاخوری می تواند بدون ضرر باشد.

سوالات متداول

شاهدانه خام یا بو داده، کدام بهتر است؟

هر دو نوع شاهدانه خواص مشابهی دارند و مواد مغذی موجود در آن ها برای سلامتی مفید است. فقط مصرف زیاد شاهدانه بو داده و پر نمک، ممکن است برای افراد با فشار خون بالا مضر باشد.

مصرف تا چه اندازه در روز از شاهدانه بو داده، بدون ضرر است؟

به گفته کارشناسان تغذیه، می توانید به اندازه 1 تا 2 قاشق غذاخوری شاهدانه بو داده یا خام در روز مصرف کنید. البته مصرف بیشتر آن هم به ندرت باعث ایجاد در افراد بدون سابقه بیماری خواهد شد.

منبع: افق کوروش

به "2 طرز تهیه شاهدانه بو داده ساده و دهن باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه شاهدانه بو داده ساده و دهن باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید