درخواست اردوغان برای کنار گذاشتن دلار

به گزارش وبلاگ دلگرمی، رئیس جمهور ترکیه از کشور های عضو گروه دی-هشت خواست تا در مبادلات تجاری دوجانبه، ارز های ملی را جایگزین نمایند.

درخواست اردوغان برای کنار گذاشتن دلار

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، رئیس جمهور ترکیه که به وسیله ویدئوکنفرانس در اجلاس گروه دی-8 سخن می گفت، بار دیگر خواستار افزایش استفاده از ارز های ملی در تبادلات دوجانبه و چندجانبه شد و اضافه نمود: سال 2017 برای اولین بار ایده استفاده از ارز های ملی را در مبادلات مطرح کردم و از آن موقع تا به امروز این ایده پرمعناتر و قابل تحقق تر شده است. ما برای آن که ریسک ناشی از شوک های ارزی را بر روی کشور های خود کاهش دهیم باید روی استفاده از ارز های ملی متمرکز شویم.

اردوغان پیش از این هم خواستار افزایش استفاده از ارز های ملی در مبادلات دوجانبه با شرکای تجاری عظیم این کشور از جمله ایران، روسیه، چین و اوکراین برای کاهش وابستگی به دلار شده بود.

در این اجلاس همچنین راه حل های توسعه همکاری کشور های عضو در حوزه های مختلف مالی نظیر انرژی های تجدیدپذیر، هوش مصنوعی، روباتیک، اینترنت اشیا و بلاک چین مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

اردوغان با تاکید بر روی اهمیت استفاده بیشتر از تکنولوژی در فراوریات کشور های عضو اضافه نمود: برای آن که به سمت توسعه مالی پایدار حرکت کنیم باید نقش تکنولوژی در بخش فراوری را افزایش دهیم.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش کرونا بر کاهش تبادلات مالی بین کشور ها گفت: واکسن، موثرترین اسلحه ما در برابر این ویروس است و نباید قربانی منافع گروهی خاص گردد.

ترکیه از سال 2017 ریاست دوره ای گروه دی هشت را بر عهده گرفته است. اردوغان با اشاره به ظرفیت بالای بازار 1.1 میلیارد نفری کشور های عضو گفت: کشور های عضو دارای جمعیت جوان و تحصیل نموده هستند و باید اتصال بیشتری بین جوامع جوان کشور های عضو به وجود بیاید.

گروه دی هشت در پانزدهم ژوئن 1997 با هدف تقویت همکاری های مالی بین کشور های بنگلادش، مصر، نیجریه، اندونزی، ایران، مالزی، پاکستان و ترکیه تشکیل شد.

منبع: عصر ایران

به "درخواست اردوغان برای کنار گذاشتن دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اردوغان برای کنار گذاشتن دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید